A'dan Z'ye Sorular

Gül Hastalığı

Soru: Merhaba doktora basvurduğumda hastalığımın gül hastalığı olduğunu öğrendim ve ....... pomat adında sadece 1 krem verildi. Fakat iyileşme gözle görülmeyecek kadar az ve başka yerlerde hastalık devam etmeye başladı. Bu krem bu hastalık için yeterli mi ve iyileşme süreci maksimum ne kadardır. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Cevap: Pitriasis rosea yada Türkçe'de bilinen adı ile gül hastalığı, sebebi bilimeyen ve kendiliğinden iyileşebilen bir cilt hastalığıdır. Hastalığın iyiıleşme süreci bir kaç aya kadar sürebilir ve tüm vücuda yayılabilir. Hastalık tedavi edilmese de kendiliğinden iyileşebilir. Tedavinin amacı hastalığın iyileşme süresini hızlandırmaktır. Hastalığın tedavisinde çeşitli kremler uygulanır. Bu kremlerden bazıları kortizon içerirler. Advantane kremin içinde de kortizon bulunmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde tedavinizi devam ettiriniz. Eğer hastalığınız bir ay içinde gerilemezse doktorunuza kontrol olunuz.

Soru: Doktor bey ben geçenlerde doktora gittim bana gül hastalığı olduğumu söyledi. Fakat şimdi vücudumdaki kızarıklar özellikle kollarda beyaz lekeler oluşmaya başladı. Bu da gül hastalığıyla ilgili mi lütfen cevap bekliyorum.

Cevap: Genellikle gül hastalığında beyaz lekeler görülmez. Büyük ihtimalle bu döküntü başka bir cilt hastalığına bağlı olabilir. Bu nedenle yeniden bir dermatoloji muayenesi olmanız doğru olacaktır.

Soru: Cevanız için teşekkürler. Acaba bu hastalığım ne kadar sürede ve nasıl tedavi olur?

Cevap: Eğer rosacea hastalığı derinizde kılcal damar genişlemelerine ve kabalaşmaya neden olmamışsa tedavi olmanız yaklaşık 20 gün bir ayı alabilir. Tedaviden sonrada bir takım kremlere devam etmeniz hastalığınızın yeniden alevlenmelerini engelleyecek veya azaltacaktır.

Fakat rosace hastalığı derinizde kılcal damar genişlemelerine ve kabalaşmaya neden olmuşsa damarsal genişlemeler için ayrı kabalaşma için ayrı lazer sistemleri kullanılmakta. Ama lazer ile yapılacak bu tedavileri yaz aylarında yapmamak lazım.

Tabiki sizi muayene etmeden tedaviniz hakkında bir yorum yapmak zor. Bu nedenle muhakkak muayene olunuz.

Bu soru ile ilgili yazılar:
Pitriasis rosea
Rozasea

Geri Dön