A'dan Z'ye Sorular

Pannikülit

Soru: Benim sorunum bacaklarımda kızaraklık ve şişler oluşuyor. Kaşıntı yok ama, aşırı yapıyor. Tıpkı böcek sokmaı? gibi. İyileştiklerinde morarıyorlar ve bu sürekli tekrarlıyor. Üç aydır geçmedi. Doktora gittim . Tahlillerimde bir şey çıkmadı. Nedeni belli olmaz dediler. Deri altındaki yağ dokularının iltahaplanmasıyım. Sizin öneriniz ne olur? Benim için yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap:Pannikülit deri altında bulunan yağ dokusunun bir çeşit iltihabi reaksiyonu olarak bilinir. Hastalığın bir çok farklı çeşidi olsa da, hastalığın görünümü hepsinde hemen hemen aynıdır.Tanı deriden yapılan biyopsi ile konulur.Pannikülit çeşitlerinin sınıflandırılması zor olup, genellikle sınıflama hastalığın yağ dokusunun tutulan bölümüne göre yapılır.


Hastalanan deri bölgesi kalınlaşmıştır. Derinin renginde değişiklik olabilir veya olmayabilir. Deri kırmızı veya kahverengimsi renkte olabilir. Bu bölgeler sıklıkla hassastır. Sıklıkla etkilenen alanlar deriden kabarıktır ve derinin altında şişlikler şeklindedir, fakat bazen geniş alanlara yayılan bulgular olabilir. Hastalık gerilediğinde, deride kalıcı veya geçici çukurcuklar kalabilir.

Tedavide hastalığa sebep olabilecek ilaç kullanımı, enfeksiyon gibi nedenler ortadan kaldırılmalı.
Etkilenen alan yüksekte tutularak istirahat edilmeli.
Bacaklara 18-25 mm Hg basınç uygulayacak çoralar eğer tolere edilebilirse kullanılabilir.
Aspirin, ibuprofen veya diklofenak gibi antiinflamatuar ilaçlar (iltihabı önleyici ilaçlar) kulllanılabilir.
Ağızdan veya injeksiyon yolu ile yapılan kortizon tedavisi yapılabilir.
Tetrasiklin veya hidroksiklorakin gibi antiinflamatuar ilaçlar kullanılır.
İyileşmeyen ve yara haline dönüşen durumlarda cerrahi işlem yapılabilir.

Geri Dön