Deri tipi/Fototip

Derimiz güneşten yanma ve bronzlaşma kapasitesine göre 6 cilt tipine ayrılır. Deri fototipi, cildin normaldeki renk tonuna ve güneşe maruz kaldıktan sonraki bronz rengine göre belirlenir. Açık renkteki kişiler daha kolay yanıp, zor bronzlaşırlarken; güneş ışınlarından da daha fazla korunmaya ihtiyaç gösterirler. Güneşten korunulmadığı durumlarda da, cilt kanseri riski artar. Koyu tenler ise güneşte daha az yanarken, daha kolay bronzlaşırlar. Bu kişilerde ise yaralar iyileştikten sonra, leke kalma riski daha yüksektir.

Fototip I cildin, normaldeki rengi beyazdır. Göz rengi genellikle mavi veya yeşil, saçlar ise  sarı veya kızıldır. Bu cilt tipi güneşe maruz kaldıktan sonra asla bronzlaşmaz. Cilt kanseri açısından yüksek risk taşırlar.

Fototip II cildin, normaldeki rengi beyazdır. Açık göz rengine, sarı veya kızıl saça sahiptirler. Güneşlenildiğinde kolayca yanar, nadiren hafif bronzlaşırlar. Cilt kanseri açısından yüksek risk taşırlar.

Fototip III cildin, normaldeki rengi buğday rengidir.  Bu cilt tipi güneşe maruz kaldıktan sonra, genellikle hafif yanar ve brozlaşır Cilt kanseri açısından yüksek risk taşırlar.

Fototip IV cildin, normaldeki rengi açık kahvedir.  Bu cilt tipi güneşe maruz kaldıktan sonra az yanar, kolayca bronzlaşır. Güneş yanığı riskleri düşük olduğu için, güneşten korunma ihtiyacı duymayabilirler. Bu da cilt kanseri riskini arttırabilir. 

Fototip V cildin, normaldeki rengi  kahverengidir.  Bu cilt tipi güneşe maruz kaldıktan sonra, nadiren yanar, oldukça koyu bronzlaşır. Güneş yanığı riskleri düşük olduğu için, güneşten korunma ihtiyacı duymayabilirler. Bu da cilt kanseri riskini arttırabilir. 

Fototip VI cildin, normaldeki rengi  koyu kahve ve siyahtır. Bu cilt tipi güneşe maruz kaldıktan sonra, asla yanmaz, oldukça koyu bronzlaşır. Güneş yanığı riskleri düşük olduğu için, güneşten korunma ihtiyacı duymayabilirler. Bu da cilt kanseri riskini arttırabilir. 

 

Anahtar kelimeler: deri tipi, cilt tipi, fototip

Geri Dön