Kepek

Kepek nedir ve neden olur?
Kepeğin Latince adı 'pityriasis capitis'tir. Bu durum aslında seboreik egzemanın inflamatuar olmayan hafif bir formudur.

Normalde insan derisi kendini yenilediğinden, deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşan yeni hücreler tarafından atılır. Kepek probleminde bu süreç aşırı hızlanmıştır ve çok sayıda hücre atılımı olduğundan, bu hücreler kümeler oluşturarak gözle görülebilir hal alabilirler.


Kepek problemi özellikle koyu renkli kıyafetler giyildiğinde belirgin hale gelir. Ayrıca saçlı deride kaşıntı da bulunabilir.

Bir çok kişi kepek problemini, saçlı derilerinin kuru olmasına bağlar. Bu nedenle de saçlarını şampuanla yıkamayı bırakır veya daha seyrek olarak yıkar. Çünkü yıkamanın saçları daha çok kurutacağını düşünür. Fakat bu uygulama doğru değildir.

Kepeklenme, sadece deri hücrelerinin döngüsü arttığında gelişir. Kepeklenmenin, derimizde normalde de bulunan 'Pityrosporum ovale' denilen bir mantarın miktarını aşırı arttırması sonucu geliştiği düşünülmektedir.

Kepek engellenebilir mi?
Kepek problemi kesin olarak çözümlenmese de, bu durum kontrol altına alınabilir. Kepeklenme yaş ilerledikçe gerileyebilir.

Kepek nasıl kontrol altına alınabilir?
Kepek Şampuanları:
Kepek şampuanları selenyum sülfit, çinko pirithion, cicloproxolamin gibi antimikrobik maddeler içerir ve hafif kepeklenmede faydalıdırlar. Bu ajanlar maddeler kepeğe neden olan 'pityrosporum oval' denen mantara etkilidirler.

Antifungal şampuanlar: Bu şampuanlar ketokonazol içerir ve hala kepek tedavisinde etkilidirler. Tedaviye dirençli şiddetli kepekler için iyi bir seçenektirler ve pityrosporum ovale sayısını azaltırlar.

Bu şampuanların kepeği geçirmesi için, haftada 2-3 defa, 2-4 hafta boyunca kullanılmaları gerekir. Bu kullanımdan sonra yeniden gelişimi engellemek için, haftada bir iki kez uygulanmalıdırlar.

Eğer bu tedavilere cevap alınamazsa ne yapılmalıdır?
Eğer bu şampuanların kullanımından sonra kepeğiniz geçmezse, daha şiddetli hale gelirse, vücudun başka yerlerinde de pullanma gelişirse bu durum seboreik egzema, diğer egzemalar veya sedef hastalığının belirtisi olabilir. Bu durumda bir dermatoloji uzmanına başvurunuz.

İlişkili diğer konular:
Seboreik egzema
Sedef
Şampuanlar

Anahtar kelimeler: saç dökülmesi ve kepek, kepekli, kepek sorunu, saç kepeği, kepekli saç, kepekli saçlar, kepeğe karşı, saçta kepek, kepek tedavisi, saçlarda kepek, saçtaki kepek, kepek için, kepek önleyici, kepek şampuanları, kepek ilacı, kepek nedir, kepekli saçlar için, kepeğe karşı etkili, kepek nasıl önlenir, kepeğe çözüm, kepek çözümü, kepek giderici, kepek neden olur, kepek sorunları, kepek önleme, kepeği önlemek, kepek hastalığı, kepek ilaçları, kepek neden oluşur, kepek önleyici şampuan, saçda kepek, saçdaki kepek, saçta kepek sorunu, kepek nasıl giderilir, saç dökülmesi kepek, en iyi kepek şampuanı, saçtaki kepek sorunu, yağlı ve kepekli saçlar, kepeğe karşı şampuan, sacta kepek, saç bakımı kepek, saçta kepek oluşumu, bebeklerde kepek, iyi kepek şampuanı, kepek nasıl gider , kepek nasıl yok edilir, kepek tedavi, kepek önleyici şampuanlar, kepeğe karşı etkili şampuan, saçlarda kepek sorunu, kepek için şampuan, kepek sampuanı, kepek yok, kepek önlenmesi, kepeğe karşı olan şampuanlar, kepeğe karşı şampuanlar, kepeğe kesin çözüm, kepeğe son, yağlı kepek, çocuklarda kepek, kepek problemleri

Geri Dön