Sellülit

Sellülit nedir?
Kalça, basen, baldır derisinin portakal kabuğuna benzer kabarıklık ve çukurcuklar göstermesine sellülit denir ve bu durum değişik şiddette ortaya çıkabilir. Sellülit tıp dünyasında lokalize distrofi olarak bilinir. Lipodistrofi vücudun bir veya bir çok alanında normalden farklı ve fazla yağ birikimesidir.

 

Sellülit kimlerde görülür?
Erişkin kadınların % 85'indan fazlasında sellülit vardır.
Ergenlik çağından önce selllülit oluşmaz.
Oldukça nadir olarak erkeklerde de görülür.
Şişmanlıkla ilişkili değildir.

Sellülit neden oluşur?
Sellülitin nasıl oluştuğunu anlamak için, insandaki yağ dokusunun yapısını anlamak gerekir. Derinin hemen altında oldukça ince bir yağ dokusu bulunur. Bu tabaka deriyi travmadan korur ve ısı dengesini sağlar. Bu tabaka total vücut ağırlığı ile ilişkili değildir. Deri tabakasının daha da altında scarpus facia denen vücudumuzun girinti ve çıkıntı gibi konturlarını oluşturan başka bir tabaka bulunur. Bu bölgedeki yağ hücreleri kilo alındığında genişler. Bu derin yağ tabakası esnek bir bağ dokusu ile iki bölüme ayrılmıştır. Bu bağ dokusu derinin üst kısmı ile kas tabakasını bir çengel gibi birleştirir. Bu bağ dokusu normal olmayan şekilde güçsüzleşirse, deri sellülitli bir görünüm alır. Araştırmacılar bağ dokusunda neden ve niçin bu değişikliklerin olduğununu saptamaya çalışmaktadır. Bu soruların cevabının bulunması spesifik sellülit tedavilerinin keşfedilmesine neden olabilir.

Sellülitin Sebepleri Nelerdir?
Bozulmuş kan dolaşımı
Fazla östrojen
Toksin oluşumu
Yaşlanma
Kalıtsal yapı

Sellüliti engellemek için neler yapılmalıdır?
Egzersiz
Kası güçlendirici çalışmalar
Vitamin A ve C gibi antioksidanları almak
Liften zengin gıda rejimi
Günde 12 bardak su içimesi

Yaşam biçimi sağlıklı yaşam şekline dönüştürüldüğünde sellülit azalacak ve yoğun tedavilere gerek kalmayacaktır.

Yukarıda listelenenlere ek olarak, şeker, tuz, kafein ve diğer bazı maddeler sellülitin nedeni olarak gösterilmesine rağmen, tüm bu etkenlerin sellülitle ilişkisi kesin değildir. Örneğin hayatında hiç egzersiz yapmamış, patates ve çikolata tarzı gıdaları sıklıkla yiyen bir kadında hiç sellülit görülmeyebilir.

Yapılan en son araştırmalara göre sellülit oluşumunda yaş ve kalıtım en önemli faktördür. Bu nedenle egzersiz ve diet faydalı olabilirken, bu problemi tamamıyla çözmez.

Sellülit nasıl tedavi edilir?
Mezoterapi

Anahtar kelimeler: Selülit, mezoterapi, mezoterapi, lipoliz, selulit, LPG, masaj, lenf drenajı, selülit ve spor, selülit tedavisi selülit ve diyet, selülit kremleri

Geri Dön