Sorular – Pitriasis Rosea

Soru: Ben 10 haftalık hamileyim hamileliğimin. 8 haftasında pitriasis rosea tanısı konuldu ve şuanda gövde kol ve bacaklarımda çok sayıda kızarıklık var. Bunun sonucunda bebeğimde herhangi bir anomali olabilir mi? İlaç kullanmıyorum. Meslek olarak fizyoterapistim ve özürlü çocuklarlaçalışıyorum. Bu yüzden çok endişeleniyorum bebeği aldırmam söz konusu olabilir mi? Cevap verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.

Cevap: Pitriasis rozae hastalığının kesinlikle bebeğinize zararı olmaz. Ama ben sizi muayene etmediğim için verdiğim bilgiler yinede doğru olmayabilir. Hastalığın tedaviye gereksinimi yoktur ve de kendiliğinden gerileyerek iyileşir. Kaşıntı varsa buna yönelik kremler verilebilir.

Soru: Madalyon hastalığı hakkında bilgi rica ediyorum.

Cevap: Madalyon diye bir cilt hastalığı bulunmamaktadır. Ancak madalyon denen bir cilt belirtisi gül hastalığı (Pitriasis Rosea) denilen bir hastalığın ilk ortaya çıkan bulgusudur. Bu belirti göğüs veya sırtta geniş pembe bir leke şeklinde başlar. Sıklıkla bu leke halka şeklini alıp orta kısmı solar bu nedenle de mantar sanılıp mantar ilaçları uygulanabilir. Bu döküntüden bir süre çok sayıda sonra pembe renkli döküntü gelişir.

Soru:Merhaba doktora başvurduğumda hastalığımın gül hastalığı olduğunu öğrendim ve …… pomat adında sadece 1 krem verildi. Fakat iyileşme gözle görülmeyecek kadar az ve başka yerlerde hastalık devam etmeye başladı. Bu krem bu hastalık için yeterlimi ve iyileşme süreci maksimum ne kadardır. Bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

Cevap: Pitriasis rosea yada türkçede bilinen adı ile gül hastalığı sebebi bilimeyen ve kendiliğinden iyileşebilen bir cilt hastalığıdır. Hartalığın iyileşme süreci bir kaç aya kadar sürebilir ve tüm vücuda yayılabilir. Hastalık tedavi edilmese de kendiliğinden iyileşebilir. Tedavinin amacı hastalığın iyileşme süresini hızlandırmaktır. Hastalığın tedavisinde çeşitli kremler uygulanır. Bu kremlerden bazıları kortizon içerirler. Advantane kremin içinde de kortizon bulunmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde tedavinizi devam ettiriniz. Eğer hastalığınız bir ay içinde gerilemezse doktorunuza kontrol olunuz.

Soru: Pitriasis rosea ile rosea hastalığı arasındaki fark nedir?

Cevap: Pitriasis rosea ile rosecea hastalığı birbirinden tamamen ayrı iki hastalıktır. Pitriasis rosea hakkında ayrıntılı bilgiyi bu linkden ve Rozasea hastalığı hakkında bilgiyi diğer linkden elde edebilirsiniz.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Pitriasis rosae
Rozasea

Share