Sorular – Aşı reaksiyonları

Soru: 9 aylık bir kızım var. Kızımın kolunda ve bacağındaki aşı bölgelerinde bir şişlik (aşı dağılmadı) kaldı. Bu bir cilt hastalığı mıdır? Bu konuda neler yapmam gerekiyor? Doktorlar zamanla dağılacağını söylediler. Sizin yorumlarınız nedir?
Teşekkürler

Cevap: Bazen özellikle de tüberküloz aşısından sonra aşı yerinde şişlik olbilir. Bu şişlikler aylarca kalabilir. Fakat farklı tip aşı yerlerinde aynı reaksiyonun olması başka bir olasılığı da akla getiriyor. Bu da keloid denen bir hastalık. Keloid bir takım ameliyat sonrasında, yanıktan sonra oluşan yaralarda, yaranın gereğinden fazla iyileşmesi sonucu gelişen bir durumdur.

Bazen de enjeksiyon sonrasında gelişebilirler. Görünüm olarak kırmızımsı pembemsi sert kabarıklıklar şeklinde görülür. Genellikle kaşıntılıdır ve ailesel olabilir. Çocuğunuzda ki şişliklerde pembemsi kırmızı renkli, sert kitleler şeklindeyse keloid olabilir. Keloidin tedavisinde bir takım krem tedavileri uygulanabilir veya şişliklerin içine kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Tüm bu tanıları koyabilmek ve tedavi kararını alabilmek için muhakkak bir Dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Share