Sorular – Cilt Beyazlaması

Soru: Kollarımda benek benek beyazlamalar oluşuyor. Sebebi nedir acaba?

Cevap: Cildinizdeki bu durum, vitiligo ve tinea versikolor olabilir. Ayrıca pitriasis alba ve guttat hipomelanosis de ciltte beyazlamaya neden hastalıklardır. Guttat hipomelanosis de lekeler kronik güneşe maruz kalma sonucu gelişir. Pitriasis alba da ise deride ki beyazlıkların üzerinde kepeklenme vardır ve bu tablo genellikle hassas kuru ciltli kişilerde özellikle çocuklarda görülen bir durumdur. Bu lekelere kesin tanı konması açısından muayene olmanızı öneririm.

Soru: Öncelikle bu kadar kapsamlı ve bilgilendirici bir site hazırladığınız için teşekkür ederim. Benim 5 yıl öncesine dayanan akne sorunum var. Sırt ve göğüs kısmı ile yüz kısmımda. Ama son 3 aydır göbek deliğimin çevresinde ve yaklaşık 1 ay önce de ense kısmımda kızarık gibi, üzeri sanki deri döküntüsü olacakmış gibi yuvarlak lekeler oluştu. Fakat hiç bir şekilde döküntü, akıntı veya kaşınma yok bunun için ne yapabilirim ve kime başvurabilirim?

Cevap: Kızınızdaki bu lekeler pigment hücrelerinin kaybına bağlı olarak gelişen vitiligo hastalığı veya pitriasis alba olabilir. Pitriasis alba ise genellikle çocuklar ve genç erişkinlerde görülen hafif bir egzama şeklidir. Deride beyazlaşma ile birlikte hafif kepeklenme de vardır. Yaz aylarında belirginleşir. Genellikle bir kaç yıl içinde düzelir, tedaviye gerek yoktur. Nemlendiricilerin kullanımı faydalıdır. Eğer kaşıntı var ise kortizonlu kremler kullanılabilir. Fakat kızınızdaki bu durumun ne olduğunu saptamak amacıyla bir deri muayenesi olmanızı tavsiye ederim.

Bu soru ile ilişkili diğer yazılar:

Tinea versikolor
Vitiligo

Share