Sorular – Deri Çatlakları

Soru: Merhabalar ben 17 yasında bir gencim. Bu yaz sırtımın alt bölgelerinde hafif kırmızı renkli yarık gibi çizgiler oluştu. Verdiği bir sıkıntı yok, ama neden oluştu ve de tehlikesi var mıdır? Yani hamile kadınlarda görülen yarıklar gibi sırtımın alt bölgesinde oluştu. Sizden cevap bekliyorum.

Cevap: Sizin bu sırtınızın alt kısmında oluşan çatlaklara biz stria diyoruz. Strialar derinin orta kısmının gerginliğe bağlı olarak bir çeşit yırtılması olayıdır. Bu durum deri gerginliğinin arttığı hamilelik, kilo alma, aşırı boy uzaması, spor yapanlarda kas çapının hızlı arttığında gelişir. Sizin de ergenlik devresinde hızlı bir şekilde boyunuz uzadı ise belinizde çatlaklar oluşması normaldir. Bu durumda korkulacak bir şey yoktur ve bu hastalığın tam tedavisi yoktur. Retinoik asit içeren bazı kremlerin erken evrede kullanımı faydalı olabilir. Son zamanlarda birtakım non-ablatif tedaviler (cildi soymadan yapılan lazer ve IPL tedavileri) cilt çatlaklarını tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Soru: Kız kardeşim için çözüm arıyorum. Size soracağım sorunun tedavisi varsa, bana telefon numaralarınızı bildirirseniz sevinirim. Kız kardeşim 15 yaşında aşırı kilo alıp verme gibi bir durumu olmadı, ama diz kapağıyla beli arasında çatlağa benzeyen, yoğun dikine beyaz çizgiler var ve belden yukarısında da sedefe benzeyen beyaz benekler var. Daha önce Adana da Cildiye’ye götürüldü ve bir faydası olmadı. Şimdi İstanbul’ a geliyorlar, eğer tedavisi varsa sizinle görüşmek isterim.

Cevap: Ciltte görülen bizim stria dediğimiz cilt çatlakları tedavisi zor olan bir cilt tablosudur. Tedaviye çatlaklar henüz mor iken başlanırsa tedavi şansı daha yüksek olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde bir takım kremlerin kullanımı çatlakları azaltabilmektedir. Fakat bu tedavilerin uzun süreli kullanılmaları gereklidir. Lazer tedavileri ise çatlakları hafifletebilmektedir.

Soru: Vücudumda (karın bölge) yırtılmalar var hiç hamile kalmama rağmen. Bayağı da ciddi şekilde yırtılma söz konusu. Bunun tedavisi var mı?

Cevap: Ciltte görülen çatlakların (strialar) kesin tedavisi yok. Tedavi ile striaların tamamen geçmesi mümkün olmasa da belirginliğinde azalma görülebilir. Bu amaçla eczanede satılan Rilastil krem ve serum, Phytolastil krem ve serum ve OPeptid 3 sellülit köpüğü gibi dermatokozmetik ürünleri günde iki kez 6 ay süre ile kullanabilirsiniz. Ama bu ürünler tedavi etmektense daha çok koruyucu olarak önerilebilir.

Bu soru ile ilişkili yazılar:
Deri çatlakları (Striae)
Dermatoloji’de lazer kullanımı

Share