Sorular – El ve ayaklarda döküntü

Soru: El baş parmağımda bir yarık ve döküntüler başladı. Benzer belirtiler ayak parmaklarımda da oldu. İlaç kullandım geçmedi. 2-3 kez doktora gittim yarar görmedim. En son doktorum biopsi örneği aldı. 15 gün sonra sonuç çıkacak. Ağrım ve kaşıntı devam ediyor. Döküntü yerlerden kanama oluyor. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim, mutlu olurum.

Cevap: Elinizdeki bu durum sedef, egzama ve bunun gibi bir çok deri hastalığından olabilir. Neden olduğu ancak biyopsi sonrasında anlaşılacak ve de tedaviniz de buna göre düzenlenecektir. Biyopsi sonucunuz biraz geç çıkacakmış, bu nedenle sonuç çıkana kadar, sizin şikayetlerinizi rahatlatacak bir tedaviyi düzenlemesini doktorunuzdan rica edebilirsiniz.

Soru: Elimde kaşıntısız kırmızı döküntülü bir görüntü var. Dört beş doktora gitmeme rağmen sonuç alamadım. Önerilerinizi bekliyorum.


Sizi görmeden hastalığınız hakkında bir yorum yapmak zor. Bir çok hastalıkta el avuç içlerinde kızarıklık olabilir. Eğer el avuç içlerine kabuklama da var ise; egzama, sedef hastalığı, mantar, sifiliz (frengi) bu duruma neden olabilir. Eğer sadece kızarıklık var ise bu durum palmar eritem (avuç içi kızarıklığı) olarak adlandırılır ve bu durum kronik karaciğer hastalığı, gebelik, tiroid hastalıkları, romatizma, polistemi (kan hücrelerinin sayısında artış) kronik lösemi ile birlikte görülebilir. Palmer eritem genellikle kalıcıdır. Tüm bu anlattıklarım sizi muayene etmediğim için doğru olmayabilir. Bu nedenle mutlaka bir dermatoloji uzmanına vurmanızı öneririm.

Soru: Elimde kaşıntısız kırmızı döküntülü bir görüntü var. Dört beş doktora gitmeme rağmen sonuç alamadım. Önerilerinizi bekliyorum.

Cevap: Sizi görmeden hastalığınız hakkında bir yorum yapmak zor. Bir çok hastalıkta el avuç içlerinde kızarıklık olabilir. Eğer el avuç içlerine kabuklama da var ise; egzama, sedef hastalığı, mantar, sifiliz (frengi) bu duruma neden olabilir. Eğer sadece kızarıklık var ise bu durum palmar eritem (avuç içi kızarıklığı) olarak adlandırılır ve bu durum kronik karaciğer hastalığı, gebelik, tiroid hastalıkları, romatizma, polistemi (kan hücrelerinin sayısında artış) kronik lösemi ile birlikte görülebilir. Palmer eritem genellikle kalıcıdır. Tüm bu anlattıklarım sizi muayene etmediğim için doğru olmayabilir. Bu nedenle mutlaka bir dermatoloji uzmanına vurmanızı öneririm.

Soru: Kızım 4 yaşında. 13 ay önce derisinde bir nokta şeklinde başlayan, kuru kırmızı deri şeklindeki yara bütün vücuduna yayıldı. Kaşıntı yok. Çocuğu rahatsız etmiyor. Bir hafta yaralar gelişiyor, sonra düzeliyor. Fakat deri rengi beyaz kalıyor. Yazın Adana’ ya gittiğimizde temmuz, ağustos) bu yaralar hiç olmuyor. (Sıcaktan büyük olasılık) Sakarya’ da bulunduğumuz 10 ay boyunca yaralar tekrarlıyor. Doktora götürdük. “Korkulacak bir şey yok dediler.” Bu sedef değil, zamanla geçer” dediler. Fakat hiç geçmiyor, şimdi debir yaşındaki küçük kızımda aynı belirtiler başladı. Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Ama çok korkuyoruz. Ne olabilir? Yardımcı olabileceğinizi düşündük. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Şimdiden teşekkür ederiz.

Cevap: Muayene olmadan sizin bu anlattığınız hastalıklarla ilgili yorum yapmak biraz zor. Fakat çoğunuzdaki bu durum egzamadan mantar hastalığına kadar bir çok deri hastalığının belirtisi olabilir. Küçük çocuğunuzdaki belirtiler ya başka bir hastalık olup, siz bu tabloyu büyük çocuğunuzda ki hastalığın aynısı olarak değerlendirmiş olabilirsiniz veya bu hastalık tablosu bir bulaşıcı hastalık olabilir. Ya da bu durum allerjik bir hastalık olabilir. Eğer evinizde kedi ve köpek besliyorsanız bu olasılık daha yüksek olacaktır. Tüm bu bulguların objektif olarak değerlendirilebilmesi için lütfen bir dermatoloji uzmanına başvurunuz.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Ayak mantarı
Egzama
Elde egzama
Sedef

Share