Sorular – Folikülit ( Kıl kökü iltihabı)

Soru: Bana kıl kökü iltihaplanması teşhisi konuldu. …. 500mg kullandım. İlk kutu ilaçta biraz geçmeler görüldü. Ama daha sonra tekrarladı. Artık iyice psikolojim bozuldu. Bir türlü kurtulamıyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Sitenizde dolaşırken belirtilerin uyuza ait olduğunu gördüm. Akşamları aniden bastıran kaşıntı kırmızı kabarcık şeklinde ve kaşıntı ile acı duyma ve özellikle kasık ve kalçada et beni şeklinde ucu kanlı belirtiler. Kıl kökü iltihaplanması dediler, ama kullanmadığım ilaç kalmadı. Ne yapmalıyımm. Cevaplarınızı bekliyorum. 

Cevap: Geceler kaşıntınızın artması uyuz olduğunuz anlamına gelmez. Bir çok deri hastalığında geceleri kaşıntı artar. Size folikülit tanısı konulduysa bu büyük oranda doğrudur.

Folikülit tanısı kolay konan bir hastalıktır. Folikülit kıl dibi iltihabıdır. Bakteri veya mantar gibi organizmalar kıl dibi iltihabı yapabilirler. Bazende kıl dönmesi olan kıllarda folikülit gelişiebilir, fakat bu durumda kılda üreyen bir mikroorganizma yoktur. Bu nedenle bu durum psödofolikülit (yalancı kıl dibi iltihabı) olarak adlandırılır.

Bazen yağlı kremler, kimyasallar steril (mikroorganizma bulundurmayan) folikülite neden olabilir. Ayrıca uzun süre kullanılan kortizonlu kremlerde folikülite neden olabilir. 
Sizde olan folikülit tablosu antibiyotiklere iyi cevap vernediyse, kültür antibiyogram yap?larak hangi bakterinin üredi?i ve hangi antibiyotiklere duyarlı olduğu saptanmalıdır.

Soru: selam saç diplerimde küçük sivilceler var ve saçım seyrekleşmekte. Burdur da ikamet ediyorum. Burada cildiye doktoru yok. Bu durum problem olarak algılanabilir mi? Ne yapabilirim?

Cevap: Saç diplerinizdeki bu sivilceler folikülit dediğimiz kıl dibi iltihabının bir belirtisi olabilir. Ama bu iltihap çok derin olmadıkça saçlarda dökülmeye genellikle yol açmaz. Bu durumun tedavisinde çeşitli antibiyotikler kullanılır.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Folikülit

Share