Sorular – İmpetigo

Soru: Merhabalar. Ben 24 yaşındayım. Bir haftadır çenemde yaralar çıktı. Bu yara ilk önce küçükke, şimdi büyüdü ve boyun tarafına da sıçradı. Çene kısmındaki yara sürekli kaşınıyor ve kabuklanıp su topluyor. Bu yaralar bulaşır mı? Diğer yerlere de bulaşır mı? İyileşme süresi ne kadar sürüyor ve tavsiye edebileceğimiz bir şey var mı? İlginiz için şimdiden teşekkür eder, iyi günler diliyorum.

Cevap: Bu durum bizim yaz aylarında sık gördüğümüz ve impetigo dediğimiz bakterilerin yaptığı bir cilt hastalığı olabilir. Ama muayene olmadan kesin tanı koymak ve tedavi düzenlemek doğru olmaz.

Soru: Üç buçuk yaşındaki cocuğumun diz kapak üstünde gece uyurken ufak bir kızarıklık meydana geldi ve bu zamanla büyüyerek yaraya dönüştü. Doktora gittik. Enfeksiyon kaptı dedi ve bir merhem verdi. Zamanla dediğim gibi iki üç gün içinde oluştu. Acaba bu nedir ve neden meydana geldi ve gecici midir? Başka yerinde cikabilir mi? Yaranın az yukarısınnda bir kızarıklık meydana geldi. Acaba oda mı öyle olacak? Sevgilerimle. Kısa sürede cevap bekliyorum.

Cevap: Çocuğunuzu muayene etmeden tanı koymak mümkün olmasa da, tarif ettiğiniz tablo impetigo dediğimiz bir cilt enfeksiyonuna benziyor. İmpetigo da olan kabuklu yaralar hızla yayılabilirler. Bu nedenle endişelenilmemelidir. Hastalığın tedavisinde antibiyotikli kremler veya ağızdan ilaçlar kullanıldığında enfeksiyon bir hafta içinde geriler.

Share