Sorular – Keratosis Pilaris

Soru: Ben bir “Keratosis Pilaris” hastasıyım. Hastalık bütün vücuduma yayılmış durumda. Kollarım, bacaklarım, kalçalarımda yoğun olmak üzere aşağı yukarı her yerde. Türkiye’de benim durumumda olan hemen hemen hiç kimseye rastlamadım. Ablam hariç, o da aynı hastalıktan müzdarip. Bazı insanların üst kollarında gördüm, ama benimkine kıyasla önemsiz. Keratosis Pilaris adıyla kurulmuş bir web sitesi var aslında. “www.keratosispilaris.org”. Orada benim durumumda olan bir çok insan var. Hepimizin ortak derdi bu hastalığın tedavisinin olmayı, fazla yaygın olmadığı için tıp çevreleri tarafından belki de (siz daha iyi bilirsiniz tabi ki) araştırılmaması. Piyasada bir sürü nemlendirici krem var. Neostrata PDS gibi çok pahalı nemlendiricilerden tutun, salisilik asit ve üre içeren bir çok kremi düzenli bir şekilde kullanmama rağmen ve A vitamini takviyesine rağmen herhangi bir netice alamadım, ve o sitede tanıştığım bir çok kimse de kullandıkları bir çok kremden ve A vitamininden netice alamamışlar. Sizden ricam bana ve benim durumumda olan bir çok insanla “Keratosis Pilaris” ile ilgili ne yapabileceğimiz konusunda bilgilerinizi paylaşmanız.

Cevap: Keratosis pilaris nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Genellikle kuru cildi olan allerjik bünyeli kişilerde görülen bir tablodur. Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Tedavide nemlendiriciler ve A vitamin deriveleri kullanabilir. Nemlendirici olarak PDS krem yerine Ürederm %10 losyonu kullanabilirsiniz. Üredermin fiyatı PDS ye göre daha ucuzdur. Nemlendiriciler ılık bir banyodan sonra deri henüz kurumadan uygulanmalıdırlar.

Soru: Sayın Güneş, öncelikle belirtmeliyim ki siteniz cilt konusunda en aydınlatıcı sitelerden biri. Benim sorunum vücudumun göğüs ve sırt bölgesi ile bu sene de yüzümde kerotosis pilaris benzeri kırmızı kabarcıkların olması. Son olarak doktorum, kortizonlu iğne verdi. Söz konusu kırmızı kabarcıklar kayboldu, ancak 15 gün sonra tekrar çıkmaya başladı. Bu çerceve de önerileriniz ne olabilir. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap: Keratosis pilaris gibi önemli olmayan bir hastalık için kortizonlu iğne yaptırmak bence çok gerekli olmayabilir. Çünkü gerçekten kortizonun bir takım önemli yan etkileri vardır.

Bu soru ile ilgili konular:

Keratozis pilaris

Share