Morfea

Sorular – Sclerodermia Circumscripta (Morfea)

Soru: Sclerodermia Circumscripta. Bu hastalık hakkında bilgi edinmek istiyorum. Tedavisi uzun süreli midir ve tehlikeli midir? Cevabınız için teşekkürler. Kısa zamanda bilgilendirirseniz memnun olurum.

Cevap: Bu hastalığın bilinen diğer adı morfeadır. Morfea derinin nadir görülen hastalıklarından biridir. Her yaşta görülebilmesine rağmen, genellikle 30 yaşın üzerinde ve bayanlarda daha sık görülür. Tipik olarak deride morumsu bir renk değişikliği şeklinde başlar, daha sonra deri kalınlaşmaya başlar ve mumumsu beyaz bir renk alır. Daha sonra deri incelir ve alacalı bir görünüm alabilir.

Morfeanın kesin nedeni bilinmemektedir. Derinin orta tabakasındaki kollajen denen maddenin aşırı üretimi söz konusudur ve bunun nedeni bilinmemektedir.

Belirli alanda sınırlı olan morfea genellikle zararlı bir hastalık değildir. Herhangi bir kanserle ilişkişi yoktur ve iç organları tutmaz. Hastalığın çeşitli tipleri vardır ve hastalığın tedavisinde agresif yöntemler gerekebilir.

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Hastalık yıllarca aktif kalabilir. Yıllar sonra hastalıklı alanlar inaktif hal alır.

Hastalık ilerledikçe yeni alanlarda morfea bulgularının gelişmesi olasıdır ve bu arada aktif olan alanlar yavaşça ilerleyebilir.

Morfea bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu nedenle başkaları ile temastan çekinmeniz gerekmez.

Share