Sorular – Molluskum Kontagiozum)

Soru: Üç ay öncelikle yüzümde sivilceye benzer ucu beyaz şeyler çıktı. Hastaneye gittim. Doktor molluskum kontagiozum teşhisini koydu. Çeşitli merhemler kullandım geçmedi. Bir çok doktora gittim. En son gittiğim doktor yüzümdekileri yaktı. Önce iyileşme gösterdi. Fakat bir ay sonra tekrar çıktı. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum. Yüzümün tekrar yanmasından korkuyorum. Çok acıyor önerilerinizi bekliyorum.

Cevap: Molluscumlar ayrıca krioterapi denen soğuk uygulama yapan bir aletle tedavi edilebilir. Dokuda donma meydana gelir ve böylece molluskumlar harap edilir. Ayrıca içindeki peynirimsi materyal özel bir cerrahi alet ile temizlenebilir. Muayene için aşağıdaki numaradan randevu alabilirsiniz. Bir takım sürülecek ilaçlarla da tedavi yapılabilir.

Soru: Sayın Dr. Şafak Metekoğlu’ in Molluskum hakkındaki yazısını okudum. Teşekkür ederim çok faydalı oldu benim için. Benim bu konuda bir sorum olacaktı. Ben iki gün öncelikle bir dermatolağa göründüm ve göbek bölgesinin 10 cm. kadar altındaki siğiller hakkındaki rahatsızlığımı ilettim. Devlet doktoru olduğu için çok fazla ilgilenemedi ve bu bölgedeki siğilleri sıktıktan sonra “biokadin” adli ilacı lokal olarak uygulamamı istedi. Ben bu uygulamayı yaptım. Fakat daha sonra öğrendiğim kadarıyla yaptığım işlem tamamı ile hatalı. Bu konuda su aşamada ne yapabilirim?

Cevap: Aslında yaptığınız uygulama yanlış sayılmaz. Bu uygulamanın doktor tarafından yapılması doğru olurdu. Ama devlet hastanesinin koşulları ne yazık ki buna el vermiyor. Sıktığınız yerlerdeki yaralar iyileşene kadar biokadin uygulayın. Eğer yaralar bir haftada iyileşmezse yeniden doktora başvurun.

Soru: benim sorunum kasık bölgemde. www.cilthastaliklari.com sitesinde okudum. Benim sorunumu tanımlayan hastalık molluscum kontagiozum’ dur. Kıl dibi iltihaplarına da uymakta. Pirinç tanesi büyüklüğünden toplu iğne başı büyüklüğüne kadar sivilceye benzer sert derinin 1 mm kadar altında beyaz şişlikler var. Bunların bazılarını sıktığımda beyaz renkli sıvı olmayan bir madde çıkıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: Eğer gerçekten hastalığınız molluscum ise bu hastalığı koter yaparak, cerrahi olarak steril cımbız benzeri bir aletle içindeki maddeyi çıkararak, ve kremlerle tedavi edebiliriz.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Molluskum Kontagiozum

Share