Sorular – Okronosis

Soru: Saygıdeğer doktorum, böyle güzel bir site yaptığınızdan dolayı sizleri, takdirle karşılıyorum. Sizden bir ricam var. Bende kasığımda bir illet deri hastalığı var. Giydim külot tam sürtünme yerlerinde, havasız kalan verlerinde, külotun rengi maviye dönüyor. Yani terleyen yerleri masmavi oluyor. Bu mavilik benim vücudumdan çıkan renk. Giydiğim giysinin rengiyle alakası yoktur. Kasıklarım adeta ayak parmaklarının akıntısı gibi terliyor sürekli. Sizden yardımcı olmanızı çok rica ediyorum. kullanacağım ilacın ismi ve kullanma şekli sadece, yardımcı olursanız çok memnun olurum , şimdiden teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

Cevap: Bana idrar renginizin de koyu olup olmadığını yazabilir misiniz?

Soru: Çok değerli saygıdeğer doktorum önce sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. O kadar iş arasında bana zaman ayırmış ve cevap yazmışsın. Sizden Allah razı olsun. İdrarımı sormuşsun. Sabahları biraz koyu oluyor ama fazla değil , bir idrar koyuluğunda. G ündüz ise tamamen renksiz diyebilirim. Az renksiz. Geçtiğimiz 22 nisan 2006 da kalp krizi geçirdim 3 gün yoğun bakımda kaldım. ilaçlı sitent takıldı. İzmir belediye otobüslerinde şöförüyüm. Bir eylülde işbaşı yapacağım. Şiddetli gaz sorunu yaşıyorum, bilhassa sabaha doğru ve gece. Şu anda kalp ilaçları kullanıyorum. Bundan ibaret durumum. Tekrar teşekkürler. Allaha emanet olun.

Cevap: Size bir kaç soru daha sormak istiyorum. Örneğin kulak, kıkırdak, gözün beyazı gibi alanlarda veya vücudunuzun başka yerlerinde grimsi lekeler var mı, eklem ağrılarınız var mı? ve de diğer terleyen alanlarınızda da siyah terleme var mı?

Soru: Saygıdeger doktorum söylediginiz o siyah lekeler yok . Diğer terleyen yerler normal. Sadece kasıklarım mavi terliyor. Bir insan nasıl mavi terler aklım almıyor. Yaşım 49. Eklem ağrılarım var. Hatta adale ağrıları daha fazla kas spaszmı olduğunu söylemişti. Hastanede ilaç bile kullanmıştım 5 yıl öncesi. Demiştim ben belediye otobüslerde çalışıyom ve benim gibi aynı rahatsızlığı yaşayan birkaç arkadaşta var, demek ki birbirimizden geçti, birimiz işi bırakınca yolda alıyoruz koltuk onun teriyle ıslak tabi. Aynı koltukta işe başlıyoruz. Demekki bulaşıcı herhalde. Selamlar hayırlı işler.

Cevap: Hastalığınızın bulaşıcı olduğunu pek düşünmüyorum. Aslında ben okronosis denen bir hastalık düşündüm sizde, bu hastaklıkta terleme renkli olmaktadır. Ama sizi görmeden ve tahlil yapmadan bunun hakkında bir şey söylemek zor. Size tavsiyem bunun için Ege Üniversitesi dermatoloji polikliniğine başvurmanızdır. Orada bu durumunuz ile ilgileneceklerini düşünmekteyim.

Share