Sorular – Parapsoriasis

Soru: Yapılan cildiye muayenem ve biyopsi sonucu Parapsöriasis tanısı konulmuştur. İnternette araştırmalarım tatmin edici bilgiler vermemektedir. En büyük korkum sonuçta kanser olabileceğim. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Cevap: Öncelikle cevabımdaki gecikme için özür diler, yeni yılınızı kutlarım. Parapsoriasisin küçük plaklı ve büyük plaklı olmak üzere iki tipi vardır. Küçük plaklı tipinde döküntüler 5 cm den küçükken; büyük plaklı olanlarında döküntüler bir 5 cm den büyüktür. Küçük plaklı psöriasis tanmamıyla iyi huylu bir hastalık olup kansere dönüşme olasılığı yoktur. Büyük plaklı tipinde ise % 10 oranında Mycosisis fungoides dediğimiz bir kansere dönüşme olasılığı vardır. Bu dönüşme bir kaç yıl içinde gelişir. Eğer döküntünün sayısı ve büyüklüğü artarsa üzerinde sertlik ve incelme gelişirse, mikosis fungoides gelişimini ekarte etmek için biyopsi alınarak, 6 ayda bir takipleri yapılmalıdır.

Büyük plaklı parapsöriasisin kansere dönmesini engellemek için mutlaka tedavisi gereklidir. Tedavide orta ve güçlü kuvvette kortizonlu kremler krem şeklinde kullanılan bazı ilaçlar ve fototerapi (PUVA ve UVB) uygulanır. PUVA tedavisinde hastaya güneş ışığına duyarlılığı arttıran psorelen denen bir ilaç verildikten sonra güneş ışığının bir tipi olan ultraviole A ışığı yapay cihazlarla verilir. UVB kemoterapisinde ise hastaya yapay ışık kaynağından UVB ışığı verilerek tedavi yapılır.

Soru: İyi günler. Bende alınan parça sonucunda parapsoriazis tanısı kondu. Kortizonlu krem kullanıyorum çıkan kızarıklara sürünce kahverengiye dönüşüp yok oluyor kontrol altına alıyorum. Ben lazer epilasyon düşünüyorum yaptırmam uygun mudur bilgi almak istiyorum. 

Cevap: Parapsöriasis hastalarının lazer yaptırmasında bir problem yok. Ama kahverenkli lekelere lazer yapılmaması daha doğru olur. Çünkü lazer tedavisi lekeleri etkileyebilir. Ben size Dermatoloji uzmanının çalıştığı bir lazer kliniğinde lazer yaptırın derim.

Share