Sorular – Pemfigus

Soru: Büllöz Pemfigus hastalığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu hastalığın tedavi aşamasında uzun süre (yaklaşık 35 ay) kortizon tedavisi uygulanan diyabetli bir hastada ne gibi yan etkiler oluşabilir. Bu hastalıktan ve ortaya çıkan etkilerinden tamamen kurtulmak mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar. 


Cevap: Hastalığn tedavisinde kullanılan kortizonlu tabletler veya iğneler hastanın kan şeker düzeyini yükselterek bir takım diabetik problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yan etkiler ve bunlardan korunma yolları hakkında dahiliye gerekirse de endokrinoloji uzmanından konsültasyon alınıp tedavi düzenlenmelidir. 

Soru: 3 yıl önce pemfigus teşhisiyle 64 mg kortizon tedavisi gördüm. 3 yıl sonra bu hastalık yenilermi ? Şimdi ise vücudumda su çiçeğine benzer yaralar çoğaldı. Ağızımın içi ve kafamda çok sayıda sulu kabuklu iltihablanmalar var. Aşırı kaşıntı bunun sebebi pemfigus tekrarlayabilir mi? teşekkürler

Cevap: Pemfigus hastalığı tekrar edebilir ve sizde görülen bu bulgular pemfigus hastalığının belirtisi olabilir Bu nedenle muhakkak bir Dermatoloji Uzmanına başvurunuz.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Pemfigus vulgaris

Share