Sorular – Pitriasis alba

Soru: Bende doktorun teşhisine göre yüzümde pitriasis alba hastalığı var. Doktorum bana ……l adında bir krem verdi. Bu kremi 6 hafta süresince kullanacağım günde 2 kez olmak üzere. Henüz bir hafta geçti. Sanki kremi kullandıktan sonra daha fazla büyümeye başladı. Sizce bu normal midir?

Cevap: ….. ile şikayetlerinizin artması pek olağan değil. Çünkü …… bu hastalığın tedavisinde kullanılabilen bir krem. Ben size tedavinizi devam ettirmenizi öneririm.

Soru: Öncelikle bu kadar kapsamlı ve bilgilendirici bir site hazırladığınız için teşekkür ederim. Benim 5 yıl öncesine dayanan akne sorunum var. Sırt ve göğüs kısmı ile yüz kısmımda. Ama son 3 aydır göbek deliğimin çevresinde ve yaklaşık 1 ay öncede ense kısmımda kızarık gibi üzeri sanki deri döküntüsü olacakmış gibi yuvarlak lekeler oluştu. Fakat hiç bir şekilde döküntü, akıntı veya kaşınma yok. Bunun için ne yapabilirim ve kime baş vurabilirim?

Cevap: Kızınızdaki bu lekeler pitriasis alba olabilir. Pitriasis alba genellikle çocuklar ve genç erişkinlerde görülen hafif bir egzama şeklidir. Deride beyazlaşma ile birlikte hafif kepeklenme de vardır. Yaz aylarında belirginleşir. Genellikle bir kaç yıl içinde düzelir tedaviye gerek yoktur.

Nemlendiricilerin kullanımı faydalıdır. Eğer kaşıntı var ise; kortizonlu kremler kullanılabilir. Fakat kızınızdaki bu durumun ne olduğunu saptamak amacıyla bir deri muayenesi olmanızı tavsiye ederim.

Share