Sorular – Rozacea

Soru: Geçen yıl bana Rosacea teşhisi konulmuş ve bu yönde ….. antibiyotik beraberinde ….. ve ….. merhemleri verilmişti. Bu tedavinin uygulanmasının akabinde yüzümdeki kaşıntı ve küçük iltihaplı akne benzeri şeyler geçti. 6 ay gibi bir zaman sonra tekrar nüksetti. Aynı tedaviyi 3 haftadır uygulamama rağmen; bir iyileşme belirtisi henüz yok. Yurt dışında görevli bulunmamdan dolayı, buna daha fazla devam etmeyip doğum kontrol hapı kullanmayı düşünüyorum. İki ay önceye kadar kullanıyordum zaten. Tekrar başlamam doğru olur mu acaba? Teşekkürler.

Cevap: Doğum kontrol haplarını ne nedenle kullandığınızı bilmiyorum ama bizbu ilacı rosacea hastalığında kullanmayız. Genellikle altta yatan bir hormonal bozukluğun olduğu akne hastalığında kullanırız. Dolayısı ile doğum kontrol hapı kullanmanızı tavsiye etmem. Eğer ornidazol tedavisi etkili olmadıysa tetrasiklin grubu bir antibiyotik kullanılabilir. Fakat bu tedaviye başlamadan bir dermatoloji uzmanına başvurmanız daha doğru olur.

Soru: Yüzümde 1 senedir yanak ve burun çevresinde kızarma-kabarmalar oluştu. Konuyla ilgili özel bir hastanede rosase teşhisi kondu ve başlangıç aşamasında olduğu ilgili dermatolog tarafından belirtildi. Bu hastalığın kesin bir tedavisi var mı var ise siz neyi tavsiye edersiniz sizinle nasıl irtibat kurabilirim.

Cevap: Rozase hastalığının kesin tedavisi yoktur. Fakat hastalık kontrol altında tutulabilir. Tedavi için ütfen bir dermatoloji uzmanına başvurunuz.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Akne
Rozasea

Share