Sorular – Şarap Lekesi

Soru: 15 aylık bir bebeğim var. Doğuştan yüzünün sağ tarafında pembeden kırmızıya dönen dudak üst köşeden başlayıp kafa tasının ortasına kadar uzanan halk dilinde şarap lekesi olarak bilinen bir leke var. İzmir’de bir prof. a götürdüm ve 3-4 yaşına kadar kendiliğimden zamanla yok olacağını söyledi. Başka bir uzmansa yine geçebileceğini ancak geçmezse lazerle tedavi olabileceğini söyledi. Benim şu an yapmış olduğum araştırmalara göre leke kalıcı imiş. Ama emin olmak istiyorum. Ona göre bir anne olarak tedbirimi almak yapmam gereken ne varsa yapmak istiyorum. Bebeğimde hiçbir zeka yada fonksiyon eksikliği yok. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerek ve önerilerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar. Başarılar.

Cevap: Şarap lekesi her bin doğumda 3 görülen bir hastalık tablosudur. Şarap lekesi mor veya kırmızı renkte olabilir, genellikle deriden kabarık değildir ve çevresi keskin sınırlıdır. Genellikle yüzde görülebilmesine rağmen; vücudun diğer alanlarında da görülebilir.

Bazı şarap lekeleri zaman içinde solmakla birlikte, genellikle değişmeden kalır ve hatta rengi koyulaşabilir. Kendiliğinden ortadan kalkmazlar.

Şarap lekesinin tedavisi pulse dye lazer dediğimiz bir lazer ile yapılabilir. Lekenin ortadan kaldırılabilmesi için bir çok seans gerekebilir. Eğer çocuğunuzdaki leke gerçekten şarap lekesi ise lazer tedavisi yapılması doğru olacaktır.

Share