Sorular – Stevens-Johnsons sendromu

Soru: Sayın hocam merhaba öncelikle size geçmiş olsun. Bana zaman ayırdığınız ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Hocam bu Stevens Johnsons sendromu hastalığı bende 1989 yılından beri var yılda değişik oranlarda beni yokluyor. Öncelerde ağzımda ellerimde ayaklarımda aşırı şekilde oluyordu. Son üç beş yıldır az miktarda oluyor. Bana doktorların tüm muayenelerinde ve tahlillerinde çok sayıda ilaç denediler. Ama sonunda sadece tek bir ilaç ve ağız gargarası verdiler . Beni bu hastalık bunalıma soktu. Ben bu hastalıktan tamamen kurtulmak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.

Cevap: Sizin hastalığınız hakkında en doğru yorumu sizi daha evvelden hasta iken görmüş ve takip etmiş olan doktorlar yapabilir. Benim sizi muayene etmediğim tetkiklerinizi görmediğim ve de kullandığınız ilaçları bilmediğim için hastalığınız hakkında yorum yapmam zor.

Fakat hastalık ataklarınız ağızdaki uçuk ataklarından sonra görülüyorsa; koruyucu olarak herpes virüse yönelik tedavi verilebilir.

Soru: Hocam benim sorunum ellerimde ağzımda ayaklarımda yara oluyor. Bu sorunum her gripal enfeksiyona yakalandığımda çıkıyor, bana doktorların söylemesi Stevens Johnson sendromu deniliyor. ismini de yazamıyorum kusurabakmayın. Bir mikrop olduğunu ve tedavisinin olmadığını öldürmez, ama senden de geçmez söylüyorlar. Bana yardımcı olabilir misiniz teşekkürler.

Cevap: Stevens Johnsons sendromu eriteme multiforme denen hastalığın şiddetli bir formudur.

Eritema multiforme(EM) zaman zaman tekrar eden kısa süren bir hastalıktır. Ağızda ve vücudun diğer alanlarında su toplaması şeklinde döküntü vardır.

Bu soru ile ilgili yazılar:
Eritem multiforme
Uçuk (Herpes simpleks) 

Share