Sorular – Tinea versikolor

Soru: Benim vücudumda bu yaz, özellikle çok terleyen bölgelerde kırmızı lekeler çıktı. Bu lekeler kaşıntı yaptı. güneşlenince bu kırmızı lekeler beyaz kaldı. Doktora çıktım tinea versikolor dedi. Bir sürü ilaç kullandım. Ama lekeler hala geçmedi. Ne yapmalıyım? Saygılarımla.

Cevap: tinea versikolora sebep olan mantarın salgıladığı bir madde derinin güneş ışığında bronzlaşmasını engeller ve bu durumda deride beyaz lekeler oluşur. Bu beyaz lekelerin geçmesi için bu bölgenin tedavi edilmesi ve daha sonra güneş ışığına maruz kalarak yanması gerekir. Tedaviden sonra güneşlenme şansınız olmadığı için mantarın olmadığı alanlar daha bronz olduğu alanlar ise beyaz kalacaktır. Bu durumda beyazlıların geçmesi için ya bu bölgelerin güneşte bronzlaşması yada hastalıktan etkilenmeyen bronz alanların açılması gerekir. Ayrıca tedavinin etkin olup olmadığından emin olmak istiyorsanız hastalıklı alanlardan materyal alınarak mikroskop altında mantar incelemesi yapılabilir veya wood ışığı denen özel bir ışıkla hastalıklı alanlar karanlıkta muayene edilip özel bir refle verip dermediği kabul edilebilir.

Soru: Pitriasis versikolor hastalığı ile tinea versikolor hastalığı aynı hastalık mıdır? Farklı ise tedavi yöntemleri de farklı mıdır? Teşekkürler.

Cevap: Her iki hastalıkta aynıdır ve tedavileri aynı şekilde yapılır.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Tinea versicolor

Share