Sorular – Tırnak Bozuklukları

Soru: Öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için size teşekkür ederim. Benim sorum, el baş parmak tırnağımla ilgili. Tırnağımda pürüzlenme ve deformasyon var. Tırnağım köşeli bir forma dönüştü. Ayrıca kısmen tırnak derisinden ayrılma da var. Ayrılan bu noktada, sararma da var. Beni bu konuda yönlendirebilirseniz çok memnum kalırım.

Cevap: Elinizdeki bu değişiklikler mantar hastalığının bir belirtisi olabilir. Bazen saç dökülmeleri, bazı egzamalar ve sedef hastalığı da tırnakta benzer değişiklikler neden olabilir. Bu tarz değişikler tırnağa olan travmalar ile de gelişebilir. Kesin bir neden saptamak için öncelikle bir Dermatoloji uzmanına muayene olunuz.

Soru: öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için size teşekkür ederim. Benim sorum, el bas parmak tırnağımla ilgili. Tırnağımda pürüzlenme ve deformasyon var. Tırnağım köşeli bir forma dönüştü. Ayrıca kısmen tırnak derisinden ayrılma da var. Ayrılan bu noktada, sararma da var. Beni bu konuda yönlendirebilirseniz çok memnum kalırım.

Cevap: Elinizdeki bu değişiklikler mantar hastalığının bir belirtisi olabilir. Bazen saç dökülmeleri bazı egzamalar ve sedef hastalığı da tırnakta benzer değişiklikler neden olabilir. Bu tarz değişiklikler tırnağa olan travmalar ile de gelişebilir. Kesin bir neden saptamak için öncelikle bir Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.

Soru: Çocuğumun hiç tırnakları yok. hekime başvurduğumda dermotolik konjekte seklinde bir teşhisi koydular annesinin de küçük yaşlarda yokmuş ama su an normal ailesinin hatırladığı cinko içeren bir krem (op. . ) kullandıkları, tırnakları çıkmaz ise takma tırnak yapılabilir mi? Ne önerirsiniz? Tedavi için her yere gelebilirim cevap verirseniz sevinirim.

Cevap: Tırnakların doğumsal olarak yokluğu konjenital anoniki olarak bilinir. Bu durum genellikle kalıtsaldır ve tedavisi yoktur. Bu duruma nadiren rastlanılır. Ama kesin bir şey söyleyebilmek için muhakkak muayene olmanız gerekmektedir.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Tırnak mantarı
Tırnak sorunları

Share