Sorular – Uçuk

Soru: Selam benim çok rahatsız olduğum bi sorunum var. Her sene en az 2 kere dudağım uçuklar. Büyük büyük uçuklamalar oluyor ve kolay kolay geçmiyor. Hemen geçmesi için her yolu deniyorum, ama uzun sürüyor bunun tedavisi nedir. Bazen dudaklarımı jiletle kazıyasım geliyor. Lütfen yardım. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Uçuk kesin tedavisi olmayan bir hastalık. Çünkü bu hastalığa neden olan virüsü ortadan kaldıramıyoruz. Hastalığın çabuk iyileşmesin sağlamak için uçuk kremlerini dudaklarda yanma başlar başlamaz uygulayın, kreminizi yanınızda taşıyın. Güneşten korunun. Sıkıntılı ve stresli yaşam biçiminden uzak durun. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren bir takım ilaçlar da kullanabilirsiniz.

Soru: Üst dudak derisi altında toplu iğne başı kadar küçük kabarcıklar mevcut. İçlerinde su ve beyaz sivilcemsi sıvı var. Ne yapmalıyım? teşekkürler.

Cevap: Bu bölgedeki şikayetleriniz uçuk veya bir bakteri enfeksiyonu nedeni ile oluyor olabilir. Uçuk ile ilgili bilgiyi bu linkden alabilirsiniz.

Bakteri enfeksiyonlarına ise stafilokok veya streptokok denen mikroorganizmalar neden olabilir. Tedavisinde ise antibiyotikler kullanılmalıdır.

Bu soru ile ilgili yazılar:
Uçuk

Share