Sorular – Yağ Kistleri

Soru: Yağlı ve ergenlik dönemini sivilceli olarak geçirdim. Yüzümde bununla ilgili devamlı olarak kızarıklıklar ve hala sivilceler oluşturmakta. Ayrıca değişik bölgelerimde (koltuk altı, genital bölge) ve kulak kısmımda iltihaplı yaralar oluyor. Kulağımdan ameliyat olmuştum. “Sebase kist” dediler. Bu durumun bir tedavisi var mıdır ? Neden vücudum bu tip durumlara maruz kalıyor. Teşekkürler başarılar.

Cevap: Sebase kistler yağ kistleridir. Bu yapının etrafında kalın bir duvarı vardır ve yağ hücreleri bu boşluğun içerisine yağ salgılarlar ve böylece kistik bir yapı oluşur. Bu durum sivilceden farklı bir durumdur. Sivilceler ilaçla tedavi edilirken, sebase kistler cerrahi olarak tedavi edilmelidirler. Ayrıca halka arasında köpek memesi tıp dilinde hidrozadenitis süpüratüva denen bir ter bezi hastalığı vardır ki, bu hastalık genellikle koltuk altı ve kasık bölgesindeki ter bezlerini tutar. Ter bezlerinin ağızındaki tıkanma sonucu ter ter bezi kanalında birikir. Bu duruma bazen bakterilerin sebep olduğu bir iltihabi reaksiyon eklenerek hastalık büyük iltihabi çıban veye sivilceler şeklinde karşımıza çıkarlar. Ama sizde hangi durumun mevcut olduğunu anlamamız için muhakkak muayene olmanız gerekmektedir. Muayene için lütfen aşağıdaki numaradan randevu alınız.

Soru: Merhaba. Benim size sormak istediğim konu göz altında oluşan küçük yağ bezelerinin tedavisi nasıl yapılır. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Cevap: Göz altlarında bulunan bu küçük yağ kistlerine milium denir. Bu tablo aşırı güneş maruz kalmaya bağlı oluşan hasar nedeniyle gelişebilir. Bazen erişkin döneminde çıkarken, bazen de ilk olarak ergenlikte oluşabilir. Açık tenli kişilerde ve erkeklerde daha sık görülür.

Hastalığın tedavisi elektrokoter, krioterapi (buz tedavisi) ve dermabrasyon (derinin çeşitli yöntemlerle soyulması) ile yapılabilir. Ayrıca milium bıçağı denilen bir alet ile milium içindeki yağımsı materyal çıkartılabilir. Fakat tüm bu tedavilerden sonra miliumun yeniden tekrar etme olasılığı vardır. Güneşten korunmak yeni miliumların çıkışını engeller. Bu nedenle uygun koruyucu kremlerin kullanımı önemlidir.

Share