Sorular – Yüzde kızarıklık

Soru: İyi akşamlar. Yüzüm sıcak ortamlardan çok aşırı etkileniyor. Sıcak ortamdayken yüzüm kızarıyor ve yüzde kaşıntı oluyor. Yazın sıcakta yürüdüğümde aynı olaylar oluyor. Saç aralarında bataklıklar oluyor ne yapmalıyım. Tedavisi mümkün mü? teşekkürler.

Cevap: Yüzünüzdeki kızarıklık nöbetler halinde gelip, sonradan geriliyorsa biz bu duruma flushing diyoruz. Bu duruma neden olabilen tablolar aşağıdaki gibi listelenebilir:

İdiopatik (hiç bir zaman nedeni saptanamayan) 
Menopoz 
Bazı ilaçlar 
Alkol alımı 
Gebelik 
Karaciğer sirozu 
Tiroid hormonlarının fazla salgılanması 
Çeşitli tümörler

Bütün bunların dışında yüzde görülen seboreik egzamada kızarıklık ile birlikte kabuklanmalar görülür, bu hastalıkta saçlarda da kabuklanma ve kaşıntı olabilir. Bir diğer hastalık olan rozacea da ise kızarıklıklarla birlikte sivilce benzeri kabarıklıklar ve kılcal damar genişlemeleri görülür. Ek olarak kolinerjik ürtiker (kurdeşen) dediğimiz hastalıkta stres, egzersiz gibi durumlarda yüzde ve gövdenin üst bölgesinde küçük deriden hafif kabarık kızarıklıklar olur ve bu kızarıklıklar 10-15 dakika içinde geriler.

Ek olarak yüzünüze ……. gibi güçlü bir kortizonlu kremi kullanmanız da yüzünüzün kılcal damarlarını genişleterek cildinizin kırmızı bir renk almasına neden olmuş olabilir. Bu tip kremlerin doktor kontrolü olmadan uzun süreli kullanımı yan etkileri yüzünden tavsiye edilmemektedir.

Bir çok deri hastalığı yüzde kızarıklık yapmasına rağmen bir uzman tarafından muayene olmadan tanının konulması ve tedavinin uygulanması mümkün değildir.

Share