Aşırı Terleme Hiperhidroz

Aşırı Terleme Hiperhidroz

Terleme hangi boyutlara ulaştığında aşırı terleme (hiperhidroz) olarak kabul edilir?

Terleme vücut ısımızın kontrolünü sağlar. Normalde bir kişi terleyerek günde 400-500 ml sıvı kaybeder. Bu miktarın üzerinde olan ve piyasada satılan terlemeyi önleyen ürünlerle giderilemeyen terleme aşırı terleme olarak kabul edilir. Aşırı terleme (hiperhidroz) ise çevre koşulları ve vücudun ısı kontrolünden bağımsız olarak fazla miktarda  terleme durumudur. Hatta oturdukları yerde ellerinden ter damlayabilir.

Aşırı terlemenin ( Hiperhidroz ) nedenleri nelerdir?

Stresli olduğumuz zamanlarda sinir sisteminin sempatik sistem denen özel bir bölümü çalışır ve terlemeye neden olur. Ama insanların % 1’inde bu sistem hiç bir stres olmadan aşırı çalışmaktadır. Bu kişilerde terleme el, ayak tabanı, koltuk altı ve yüzde görülebilir. Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menapoz, ağır psikiatrik hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı sonucu terleme gelişebilir.

Aşırı terlemesi olan kişiler nasıl tedavi edilir?

Öncelikle hastanın terlemeye neden olabilecek bir hastalığı olup olmadığı araştırılır. Her hangi bir hastalık saptanırsa, öncelikle bu hastalık tedavi edilir. Örneğin aşırı kilosu olan hastalar zayıflama tedavisine alınır. Hastanın az terleten kıyafetler seçmesi tavsiye edilir. Öncelikle terlemeyi giderici maddeler içeren (aluminyum hidroksit) kremler kullanılabilir. Bu kremler her gün uygulanmalıdır. Bu ilaçların yanma ve tahriş gibi yan etkileri vardır. Kremlerin etkili olmadığı durumda cerrahi dışı yöntemler denenir.

Bu tedavi yöntemleri nelerdir?

Diğer bir yöntem Botox denen deri altına enjeksiyonudur. Botox ter bezlerini çalıştıran yüzeyel deri sinirlerinde felç yaparak etkili olur. Koltuk altı, el ve ayaklara uygulanabilir. Oldukça etkili yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir. İlacın etkisi 8-12 ay devam eder. Bu sürenin bitiminde yeniden enjeksiyon yapmak gerekir.

Bu yöntemlerden ilki avuç içi ve ayak tabani terlemeleri için kullanılabilen iyontoforez tedavisidir. İyontoferez tedavisinde su banyosu içinde el ve ayaklara minimal düzeyde elektrik akımı verilir. Hafif ve orta şiddetteki vakalarda oldukça etklidir. Tedavide başarı oranı %85-90 arasında değişir tedavi yaklaşık bir ay sürer, toplam 6-8 uygulama yapılır.

“Aşırı terleme” ilgili diğer konular:

Obezite (Şişmanlık)

Aşırı terleme ilgili kaynaklar:

Hiperhidroz (Türkdermetoloji Hasta Bilgilendirme Formu

Share

Bir yanıt yazın