Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling genellikle kimyasal özellikte tahrip edici bir madde kullanılarak derinin katlarının planlı bir şekilde haraplanmasıdır. Güneşin oluşturduğu cilt bozuklukları, sivilce izleri ve derinin yaşlanması cildin götüntüsünü etkileyen önemli faktörlerdir. Günümüzde bu şikayetlerin giderilmesinde en sık kullanılan yöntemlerden biri Kimyasal Peeling yöntemidir.

Kimyasal peeling yeni bir tedavi yöntemi midir ve tedavide kullanılan maddeler nelerdir?

Hayır kimyasal peeling oldukça eski bir tedavi yöntemidir. Dermatologlar kozmetik ve tedavi amaçlı deriyi soymaya başlamadan çok önce, eski Mısırlılar ve Türkler hayvan yağları ile deriyi soymuş, Avrupalılar ise Macar Çingenelerinin formüllerini kullanmıştır. Babil ve Hintlilerin kulladığı rezorsinli fomül, bugün Avrupalı Dermatologların uyguladıkları peeling formüllerine esin kaynağı olmuştur. 1960’larda trikloroasetik asid ve fenol soyucu ajan olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca meyve ve yiyeceklerde bulunan bir takım asitler, örneğin şeker kamışında bulunan glikolik asid, sütte bulunan laktik asid derinin yenilenme işleminde başarıyla uygulanmaktadır.

Peeling işlemi nasıl etki gösterir?

Pek çok deri problemi, ölü hücrelerin cildi kalın ve cansız hale getirmesiyle ilişkilidir veya direk olarak bu sebepten kaynaklanmaktadır. Peeling işlemi hangi madde ile yapılırsa yapılsın, derinin üst bölümündeki gereksiz hücreler kaldırılarak, alttaki taze ve hasarsız cildin açığa çıkartılması sağlanır; böylelikle alttaki taze cildin yapılanması ve inşası uyarılmış olur. Cildin aktivasyonu ile sağlıklı, gergin ve dolgun bir görünüm kazanılır. Özetle Peeling Tedavisi cildin yüzeyindeki ölü hücrelerin kontrollü biçimde kaldırılması ve ardından yeni cildin uyarılmasıdır.

Tedavi hangi aralıklarla yapılmalı ve ve kaç uygulama gerekmektedir?

Yaklaşık iki ya da dört hafta aralıklarla 4-6 kez yapılan tedavi yeterlidir ve gerekli olduğu durumlarda altı ay veya yılda bir tekrar edilebilir.

Peeling Tedavisi hangi amaçlarla kullanılır?

Güneş hasarı sonrası oluşmuş ince ve kalın çizgilerin hafifletilmesi
Cilt yumuşaklığının arttırılması
Sivilce izlerinin hafif ve orta düzeye indirilmesi
Ciltteki lekelerin düzeltilmesi
Cildin doğal parlaklığının arttırılması
Cildin gözeneklerinin küçültülmesi
Ciltteki sivilcelerin giderilmesi

Peeling Tedavisi” ile ilgili diğer konular:

Cilt lekeleri
Kırışıklıklık tedavisi
Sivilce ve izlerinin tedavisi

Peeling Tedavisi” ile ilgili kaynaklar:

http://turkdermatoloji.org.tr/icerik/detay/99

Share

Bir yanıt yazın