Mezoterapi nedir? Ne için kullanılır?

Mezoterapi nedir? Ne için kullanılır?

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi çeşitli doğal ürünlerin, ilaçların ve vitaminlerin deri içine injekte edilmesi ile yapılan bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapi hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

Mezoterapi ilk kez 1952 yılında Fransa’da lenf ve damar sistemi hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Farklı madddeler injekte edilerek kronik ağrılar, saç kaybı, kemik ve eklem rahatsızlıkları ve sedef gibi hastalıkların da tedavi edilebileceği keşfedilmiştir.

Günümüzde vücut yağının azaltılması ve vücut kontürünün düzeltilmesinde cerrahi dışı bir yöntem olarak güncelliğini korumaktadır. Son zamanlarda bazı maddelerin injeksiyonu ile yağ dokusunun azaltılabileceğinin saptanmasıyla, kilo kaybetmek, sellülitleri azaltmak, vücut şekillendirilmesi, kırışıklık tedavisi ve yüz gençleştirme de kullanılmaktadır.

Tedavi nasıl etkili olur?

Bu teknikle derinin orta tabakası olan dermisin altındaki yağ dokusuna ince bir iğne vasıtasıyla çeşitli maddeler injekte edilir. mezoterapi enjeksiyonları bitkisel ekstreler, vitaminler, enzimler, hormonlar ve çeşitli damar genişletici, kortizon dışı antiinflamtuar, beta reseptör agonisti ve antibiotik gibi ilaçları veya kombinasyonlarını içerir.

Mezoterapi sellüliti ve aşırı yağ dokusunu nasıl tedavi eder? 

Mezoterapi sellülit oluşumundaki üç faktörü tedavi eder. Yağ dokusunu parçalayacak, dolaşımı düzenleyecek ve bozulmuş bağ dokusunu ortadan kaldıracak ilaçlar veya kombinasyonları verilir ve böylece deri yüzeyi yumuşatılır. mezoterapi sellülitli her vücut bölhesine uygulanabilir.

Mezoterapi cilt gençleştirme tedavisinde nasıl kullanılır? 

Deri altına çeşitli vitaminlerin injeksiyonu hücreleri yeniler, daha aktif hale getirir ve kollajen ve elastin üretimini uyarır. Antiaging amaçlı mezoterapiye koruyucu amaçlı 20li yaşların ortasından sonra başlanabilir. Yüz, boyun, kollar ve ellere yılda bir kaç kez yapılan tedavi önerilir.

Mezoterapi kilo verme amacı ile kullanılabilir mi? 

Tedavide injekte edilen formüller hücrelerin yağ toplamasını engeller ve var olan hücrelerin parçalanmasını sağlar.

Mezoterapinin yağ dokusunu nasıl azalttığı kesin olarak bilinmemektedir, bu konuda kontrollü yapılmış çalışmalara ihtiyaç vardır.

Tedaavi kaç seans olarak uygulanır?

Genellikle 2 haftalık aralarla uygulanan 3-15 seansa ihtiyaç vardır.

Tedavinin etkisi ne zaman görülür? 

Etkinin görülmesi tedavi edilen bölgeye ve hastalığın şiddetine göre değişebilmekle beraber genellikle 2-3. seanstan sonra etki görülmeye başlar. Bazı durumlarda etki 1. seans da bile görülebilir.

Tedavinin etkisi ne kadar sürer?

Yağ dokusunun tedavi edildiği durumlarda tedavi sonrası diyet ve egzersize dikkat edilirse, sonuç kalıcıdır. Bununla beraber doğal görünümünüzü oluşturan doğal yaşlanmayı durdurmak mümkün değildir, bu nedenle tedavi belli aralıklarla tekrar edilmelidir.

Tedavi ağrılı mıdır? 

Tedavi esnasında hafif batma ve yanma hissi olabilir. Bunu engellemek için lokal anestetik kremler kullanılabilir.

Yan etkileri nelerdir ? 

Tedavi uygun yere yapıldığında yan etkileri minimaldir veya hiç yoktur. Aşağıdaki yan etkiler görülebilir: 
Ani ve geçikmiş allerjik reaksiyonlar
Şişlik
Deri enfeksiyonları
İnjeksiyon alanında lekelenme
İnjeksiyon alanında morarma
İnjeksiyon alanında yara ve yara izi
Pannükülit(yağ dokusu iltihabı)

“Mezoterapi” ile ilgili diğer konular:

Share

Bir yanıt yazın