Kozmetik ürün kullanırken dikkat etmemiz gerekenler

Kozmetik ürün kullanırken dikkat etmemiz gerekenler

İnsanoğlu kozmetik ürünleri temiz kalmak ve güzelliklerini geliştirmek için kullanır. Ruj ve ojeden deodorant, parfüm, saç spreyi, şampuan, duş jeli, tüy alma ürünleri, saç boyaları, sabun ve diş macunlarına uzanan geniş bir kozmetik ürün yelpazesi mevcut ve her birimiz bu kozmetik ürünlerden en az  bir kaç tanesini günlük yaşamımızda kullanıyoruz.  Hatırlarsınız ki bir önceki yazımızda “kozmetik ürünlerde bulunan zararlı kimyasal maddeler“den bahsetmiştik. Bu gün ise konumuz kozmetik ürün kullanırken dikkat etmemiz gerekenler üzerine. Kozmetik kullanımı ile gelişebilecek sağlık problemlerinden korunmak için, kozmetik kullanımı hakkındaki bazı gerçekleri bilmemiz ve uygulamamız gerekir.

 Genel anlamda kozmetik ürün kullanırken nelere dikkat edilmeli?

 • Ürünün etiketini mutlaka okuyun. Tüm yönergeleri izleyin ve tüm uyarıları dikkate alın.
 • Ürünü kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.
 • Makyaj fırçaları ve makyaj süngerlerini iyice temizleyin ve düzenli aralıklarla değiştirin.
 • Makyaj ürünlerini paylaşmayın.
 • Makyajı seyreltmek için su veya tükürük eklemeyin.
 • Kozmetik ürünleri kullanmadığınız zamanlarda temiz ve sıkıca kapalı tutun, aşırı sıcak ve güneşten koruyun.
 • Renk veya kokuda değişiklik varsa ürünü atın.
 • Sigara içerken veya açık alev yakınında sprey şeklindeki kozmetik ürünleri kullanmayın.
 • Akciğer hasarına neden olabileceği için saç spreyleri ve toz şeklindeki kozmetik ürünleri solumayın.
 • Kozmetik ürünler de, ilaçlar ve temizlik ürünleri gibi çocuklara zarar verebileceği için bu ürünleri çocukların ulaşamadığı yerlerde saklayın.

Kozmetik ürün ambalajı veya etiketlerini okurken nelere dikkat edilmeli?

Kozmetik bir üründe organik veya doğal belirtecinin bulunması içeriğin kaynağının güvenli olduğunu göstermez. Bu nedenle doğal veya organik ürünlerin başka kaynaklardan elde edilen bileşenlerle yapılan ürünlerden daha güvenli olduğunu düşünmeyin.

Kozmetik ürünlerde bulunan ürünün organik olduğunu gösteren semboller

Yasalara göre, kozmetik ürünlerin üzerinde  son kullanma tarihinin olması zorunlu değildir. Fakat ürünlerde genelikle ürün paketinin açılmasından sonra ne kadar kullanılabileceğini gösteren bir sembol bulunur. Örneğin 6 M ürünün kutu açıldıktan sonra altı ay kullanılabileceğini gösterir. Kozmetik ürünü kullanmaya başladığınızda  ürünün kutusuna o günkü tarihi yazmak , kullanım süresini takip etmenize yardımcı olabilir.

Kullanım Süresi
Kullanım Süresi

Kozmetik etiketlerindeki diğer sembollerin anlamlarını öğrenmek için tıklayınız.

Üreticilerin herhangi bir kozmetik ürünle ilgili gerçekçi olmayan/abartılı iddialarına inanmayın, özellikle de vücut veya cilt yapınızda büyük veya kalıcı değişiklikler yaptığını vaat eden ürünlerden uzak durun.

Ürünün üzerinde tedavi edici bir etkisi olduğu yazıyorsa bu ürün ilaç olarak kabul edilir. Tedavi edici etkisi olduğu söylenen bir kozmetik ürün olamaz. Bu nedenle bu ürünleri doktora danışmadan kullanmayın.

“Hipoalerjenik” etiketli bir ürünün alerjik reaksiyona neden olma olasılığı düşüktür. Fakat bu ibare ürünün hiç bir şekilde alerjik reaksiyon yapmayacağını göstermez.

Bir kozmetiğe karşı ters reaksiyon gösterdiğinizi düşünüyorsanız, ürünü kullanmayı bırakın. Tahriş reaksiyonu var ise ve uzun sürerse tedavi için bir doktora görünün.

Ürün yönergeleri, kozmetikteki bir maddeye karşı hassas veya alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için yama testi yapmanızı söylüyorsa mutlaka yapın.

Kozmetik alerjisini evde nasıl tespit edilebilir?

Kozmetik ürünler deride alerjik temas egzamasına neden olabilir. Alerjik temas egzaması deri ile temas eden çeşitli maddelerin sebep olduğu bir alerjik reaksiyondur. Alerjik temas egzaması ile ayrıntılı yazımız için lütfen tıklayınız. Kozmetik ürünün alerji yapıp yapmadığının anlaşılması için yama testi yapılır.

Evde yama testi nasıl yapılır?

 • Kulağınızın arkasındaki veya ön kolunuzun içindeki küçük bir cilt bölgesini temizleyin.
 • Az miktarda kozmetik uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 • 24 saat sonra bölgeyi sabun ve su ile nazikçe yıkayın.
 • Kırmızılık, kaşıntı, yanma veya kabarma durumunda kozmetik ürün kullanılmamalıdır.

Kozmetik ürünler içinde kalıcı veya yarı kalıcı saç boyları sıklıkla alerjik temas egzamasına neden olur. Saç boyalarına  hassasiyet genellikle ilk uygulamada gelişir. Hatta ilk uygulamada alerji oluşmayıp, sonraki uygulamalarda reaksiyon olan durumlar vardır. Bu nedenle her  kullanımdan önce  yama testini uygulamak gerekir.

Göz bölgesine uygulanan kozmetikler için ayrı bir dikkat gerekir mi?

Evet.

 • Ürün gözleriniz için tasarlanmamış ise, bu kozmetik ürünü gz etrafında kullanmayın. (Örneğin göz etrafına dudak kalemi sürmeyin.)
 • Maskaraya tükürük veya su eklemeyin. (Bu yolla kozmetik ürüne bakterilerin bulaşmasına neden olabilirsin. )
 • Göz enfeksiyonun varsa göz makyajı için kullandığınız ürünü atın.
 • Araba kullanırken göze kozmetik ürün kullanmayın. Olabilecek bir kaza gözde geçici veya kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Güzellik mi, sağlıklı mı? Mottomuz tabi ki “Sağlıklı Güzellik”

“Kozmetik ürün kullanırken dikkat etmemiz gerekenler” konusu ile ilgili yazılar:

Alerjik temas dermatiti

Kozmetik etiketlerindeki sembollerin anlamları

Referanslar:

https://www.fda.gov/cosmetics/resources-consumers-cosmetics/using-cosmetics-safely#general

https://www.canada.ca/en/health-canada/services/cosmetics/cosmetics-safety.html

Share

Bir yanıt yazın