Sorular – Becker Nevüs

Soru: Merhabalar ben de sol omzumda bir leke türü kıllanma ile leke var. Sizden yardım istiyorum.

Cevap: Omzunuzdaki bu durum Becker nevüs olabilir. Becker nevüs çoğunlukla erkeklerde görülen geç başlangıçlı bir çeşit bendir. Becker melanosisi olarak da bilinir. Bu ben derinin epidermis dediğimiz üst tabakası melanosit denen pigment hücreler(deriye rengini veren hücreler) ve kıl köklerinin aşırı gelişimi sonucu oluşur. Çocuklukta veya gençlikte omuzlarda ve gövdenin üst bölgesinde nadirende diğer bölgelerde ortaya çıkar. Henüz tanımlanamamakla birlikte bir gen defekti sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan testesteron denen erkeklik hormonunun uyarısı sonucu gelişir. Becker nevüs vücudun tek tarafında kahve renkli geniş bir leke şeklinde görülür. Bazen göğüsün ve sırtın üst bölgesinin yarısını kaplayabilir. Ergenlik döneminden sonra daha koyu kıllı bir hal alır. Bazen üzerinde sivilce gelişir.

Becker nevüs sendromu 
Nadiren diğer doğum lekelerinde olduğu gibi aynı embriyonik hücre tipi olan ektodermden oluşan alttaki dokularda bazı bozukluklar olabilir. Bu durum Becker nevüs sendromu olarak bilinir .Bu sendromda aşağıdaki anomaliler bulunur:

  • Düz kas hamartomu (Nevüsün altındaki düz kasların aşırı gelişimi) Altta yatan meme pektoral kas yağ dokusu kollar göğüs duvarı ve omurgada gelişme geriliği Böbrek üstü bezi kollar bacaklar el ve ayak parmakları ve scrotumda aşırı gelişim

Hastalığın etkili tedavisi yoktur. Bununla beraber etkilenen alan güneşten korunursa daha az belirgin kalması sağlanabilir. Benin üzerindeki aşırı kıllar lazer tedavisi ile azaltılabilir. Ayrıca kahverengi renkte pigment lazerleri ile azaltılabilir, fakat genellikle etkili değildir veya lekeyi daha belirgin hale getirebilir. Becker nevüs sivilce ile birlikte olduğunda klasik sivilce tedavisi yapılır. Şiddetli olgularda isotretinoin kullanılır.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Becker nevüs ( Becker beni)

Share