Becker Nevüs (Becker Beni)

Becker Nevüs (Becker Beni)

Becker nevüs (Becker Beni) çoğunlukla erkeklerde görülen geç başlangıçlı bir çeşit bendir. Becker melanosisi olarak da bilinir. Bu ben derinin epidermis dediğimiz üst tabakası, melanosit denen pigment hücreleri (deriye rengini veren hücreler) ve kıl köklerinin aşırı gelişimi sonucu oluşur. Çocuklukta veya gençlikte, omuzlarda ve gövdenin üst bölgesinde nadiren de diğer bölgelerde ortaya çıkar.

Becker nevüs (Becker Beni) nasıl oluşur?

Henüz tanımlanamamakla birlikte bir gen defekti sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan testesteron denen erkeklik hormonunun uyarısı sonucu gelişir.

Becker nevüs bulguları nelerdir?

Becker nevüs (Becker beni) vücudun tek tarafında kahverenkli geniş bir leke şeklinde görülür, bazen göğüsün ve sırtın üst bölgesinin yarısını kaplayabilir. Ergenlik döneminden sonra daha koyu, kıllı bir hal alır. Bazen üzerinde sivilce gelişir.

Becker nevüs sendromu

Nadiren diğer doğum lekelerinde olduğu gibi aynı embriyonik hücre tipi olan ektodermden oluşan alttaki dokularda bazı bozukluklar olabilir. Bu durum Becker nevüs sendromu olarak bilinir. Bu sendromda aşağıdaki anomaliler bulunur: 

Düz kas hamartomu (nevüsün altındaki düz kasların aşırı gelişimi) 
Altta yatan meme, pektoral kas, yağ dokusu, kollar , göğüs duvarı ve omurgada gelişme geriliği 
Böbrek üstü bezi, kollar, bacaklar, el ve ayak parmakları ve scrotumda aşırı gelişim

Becker nevüs tedavisi

Hastalığın etkili tedavisi yoktur. Bununla beraber etkilenen alan güneşten korunursa daha az belirgin kalması sağlanabilir. 
Benin üzerindeki aşırı kıllar laser tedavisi ile azaltılabilir. Ayrıca kahverengi renkte pigmentlaserleri ile azaltılabilir, fakat genellikle etkili değildir veya lekeyi daha belirgin hale getirebilir. 
Becker nevüs sivilce ile birlikte olduğunda klasik sivilce tedavisi yapılır, Şiddetli olgularda isotretinoin kullanılır.

“Becker Nevüs” ile ilgili diğer konular:

Lazer epilasyon
Lazer tedavisi

“Becker Nevüs” ile ilgili kaynaklar:

https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/5901/beckers-nevus

“Becker Nevüs” ile ilgili sorular ve cevapları için tıklayınız.

Share

Bir yanıt yazın