Sorular – Güneş Lekeleri

Soru: Merhaba sitenizdeki bilgileri okudum. Ciltteki güneş lekeleri için birkaç tane tedavi yöntemi bulunmakda. Sırtımda güneşten oluşan oldukça fazla güneş lekesi bulunmakda bundan kısa bir süre önce doktora danıştığımda bunun ancak lazer tedavisi ile tedavi ediliceğini söyledi. Benim sizden sormak istediğim bu tedavi ne kadar sürüyor, seans olarak ve bu tedavi ortalama ne kadardır? Teşekkürler

Cevap: Sırttaki güneş lekeleri 1-3 seansta ortadan kaldırılabilir. Seans sayısı lekelerin yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Lekelere tedavi teniniz bronzken yapılamaz. Ayrıca seans öncesi sonrası ve ara dönemlerde tedavi uygulanmaz. Eğer güneşle temasınız olmazsa yaz aylarında olursa da sonbaharda tedavi olabilirsiniz. Muhakkak bir dermatoloji uzmanına başvurunuz.

Soru: İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümüne götürdüm. Mor ışıkla inceledi ve güneş lekesi olduğunu söyledi (seba med baby sun lotion spf 30 sun block 200 ml ve eau thermale avene cold creme 40 ml ) çok kuru cildler için bakım kremi önerdi. Cildim çok hassas olduğu için göz altında kılcal damar çatlaması da olmuş küçük kırmızı bir leke bu lekenin yakılması gerektiğini ancak yaz evsiminde iz kalabileceğini söyledi siz ne önerebilirsiniz şimdiden çok teşekkürler.

Cevap: Ege üniversitesinde dedikleri gibi bu kılcal damar genişlemesinin yaz ayları geçtikten sonra tedavi edilmesi daha doğru olur. Bu işlem ise koter veya lazer ile yapılabilir. Fakat göze çok yakın alanda ise lazer uygulaması mümkün olamayabilir.

Soru: Güneşten oluşan lekelerim var ve bunları bazılarının rengi çok koyu herhangi bir sorun oluştururmu ve bunların yok edebilmek için ne yapmalıyım?

Cevap: Güneşte oluşan bu lekeleriniz eğer koyu renkli yada içinde bir kaç renk bulunduracak şekilde ise, sonradan üzerinde kabarıklık gelişiyorsa, çevresi düzensizse kaşınıyorsa, zaman içinde büyüyorsa bu bulgular cilt kanserinin bir bulgusu olabilir. Bu nedenle bu lekelerinizin dermoskop denilen özel bir cihazla muayene edilmesi gereklidir. Yapılan muayene sonucunda bu lekelerin risk taşımayan güneş lekeleri olduğu saptanırsa bu lekeler lazer ile tedavi edilebilir.

Bu soru ile ilgili yazılar:
Cilt kanseri
Cilt lekeleri
Dermoskop
Lazer tedavisi

Share