Dermoskopi nedir?

Dermoskopi nedir?

Dermoskopi yöntemi nedir?

Dermoskopi (derinin yüzeyel mikroskopik incelemesi) başlıca derideki koyu renkli lekelere tanı koymak amacıyla kullanılan bir dermatolojik muayene yöntemidir. Tecrübeli bir uzman bu yöntem ile melanomları kolaylıkla tanıyabilir.

Dermaskopi için yüksek kaliteli büyütücü bir merceğe ve de kuvvetli bir ışık sistemine ihtiyaç vardır. Bu yöntemle derinin yapısı ve dokusu büyütülerek daha rahat algılanabilir. Bu amaçla hazırlanmış bir çok cihaz vardır. Bazı aletler ile incelenen bölgelerin fotoğraflarını da çekmek mümkündür.

Bu sistemin avantajları nelerdir?

Bu cihazlarla kombine edilen bilgisayar yazılımları muayene görüntülerini arşivlemeyi , uzmanın tanısını ve rapor çıkarabilmesini sağlar. Hastaların eski benlerinin fotoğrafları arşivlenebildiğinden, takip döneminde benlerde değişiklik olup olmsadığı kontrol edilebilmekte, eğer riskli bir değişiklik varsa bunu erkenden tedavi edebilme şansı doğmaktadır. Günümüzde dermatoskoplar android telefonlar ile birlikte kullanılarak çok daha ucuz, hızlı ve kaliteli bir şekilde görüntüleme ve arşivleme yapabilmeyi sağlamakta, hatta doktorlar arasında görüntülerin hızla paylaşılarak hastalıkların ayrıntılı bir şekilde internet üzerinden tartışılarak doğru tanıya gidilebilmesini ön ayak olmaktadır.

” Dermoskopi” ile ilişkili diğer konular:

Melanom
Bazal hücreli Karsinom
Skuamöz hücreli karsinom

Share

Bir yanıt yazın