Sorular – Epilasyon

Soru: Selamlar. Sitenizle yeni tanıştım. Epilasyon bölümü ilgimi çekti. Çünkü bizzat benim de böyle bir tedavi görüyorum iğneli yöntemle. Ama pek fayda etmiyor. Gittikçe çoğalıyor. Bu istenmeyen tüylerden kökten kurtulma yolu yok mu? Rica etsem bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz ? Çok zor durumdayım. Saygılar.

Cevap: Merhaba eğer bayansanız ve istenmeyen tüyler yüz, göbek bölgesi bel, göğüs ve ucunda ise ve kıllar kalın ve sert ise bu erkek tipi kıllanma (hirsutizm) belirtisi olabilir. Bu durum ise yumurtalık kistleri, yumurtalık ve böbrek üstü tümörlerinin neden olabileceği hormonal bozukluklar sonucu gelişebilir. Bu nedenle ve epilasyonunuz başarılı olmadığı için muhakkak bir doktora başvurun, bu durumda doktorunuz size adet düzensizliği, sivilce, kilo almaya eğilim, saç dökülmesi gibi bu hastalığın diğer bulgularını soracak ve bir takım tahliller ve ultrasonografinizi isteyecektir. Bu işlemler tamamlandıktan sonrasında ise bu durumunuzu düzenleyecek ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlarla birlikte iğneli veya lazer epilasyon yapılabilir.İğneli epilasyon zaman alan, ağrılı ve zor bir tedavi yöntemidir ve uygulayan kişinin tecrübeli olması çok önemlidir, eğer doğru uygulanmazsa tedavinin hiçbir faydası olmaz. Lazer epilasyon ise daha kolay bir yöntemdir, ama pahalıdır ve ince tüylerde başarılı olamamaktadır.

Soru: Selamlar. Dediğiniz gibiyse lazer yöntemine de başvuracağım. Eğer kökten kurtaracaksa beni bu lazerle hiç yeniden çıkmıyorlar mı?

Cevap: Lazerle kılların takibinin yapıldığı uzun bilimsel çalışmalar yok. Bu nedenle bu konuda net bir şey söylemek zor ve ayrıca sizin muayene sonrası bulgularınızda bu süreci etkileyebilir.

Soru: Bir şey daha öğrenmek istiyorum tedavinin ne kadar süreceği. Ona göre plan yapmak istiyorum. En kısa zamanda cevaplandırırsanız memnun olurum.

Cevap: Tedavinizin ne kadar süreceğini söylemek , özellikle sizi muayene etmeden söylemek çok doğru olmaz. Kolay bölgeler olan kol altı, genital bölge ve bacaklarda kadınlar için seans sayısı ortalama 4-6 olabilirken, kadınlara yüzde ve erkeklerde tüm bölgelerde seans sayıları çok daha uzun olabilmektedir.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Epilasyon
Erkek tipi kıllanma (hirsutizm)
İğneli epilasyon
Lazer epilasyon
Sivilce
Obezite

Share