Sorular – Erkek tipi saç dökülmesi

Soru:Benim bir sorum olacak internette okuduğum bir yaz hakknda. Son yıllarda geliştirilen ve erkek tipi saç dökülmelerinde oldukça etkili olduğu bildirilen bir ajan ise finasterid etken maddeli ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Tip II -redüktaz enzimini inhibe ederek, testosteronun dihidrotestosterona dönüşmesini engelleyerek serum ve saçlı derideki dihidrotestosteron düzeyini azaltır. Günlük 1 mg. dozda finasterid’in 2 yıldan uzun süren klinik çalmalarda saç dökülmesini durdurduğu veya yavaşlatarak ve saç büyümesini arttrdığı gözlemlenmiştir. Tedaviye başlandıktan itibaren 3. ayda iyilemenin gözlendiği ilaç tedavisi sırasında yapılan çalışmalarda ciddi bir yan etki olmadığı bildirilmektedir. Tedavi sırasnda %1-2 oranında ortaya çıkabilecek cinsel isteksizlik, erektil disfonksiyon ve ejekulat volümünün azalması dışınnda yan etki gözlenmemekte ve istenmeyen tüm etkilerin geri dönüşümlü olduğu vurgulanmaktadr. Finasterid gebe ve gebe olma olasılığı olan kadınlarda kontrendikedir. Ayrca yaplan çalışmalar finasteridin erkek tipi saç dökülmesi olan postmenapozal kadınlara da kullanılabildiğini göstermektedir.

Yukarda bildirilen finasterid isimli ilaç tavsiye ederler mi acaba kendi hastalarından bu zamana kadar iyi netice almışlar mıdır? Bilgilendirirseniz minnettar olacağım.

Cevap: Erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde ilk sıralarda olan ilaçlardan biri finasterid etken maddesi bulunduran tabletlerdir. Bu ilaçTip II -reduktaz enzimini inhibe ederek, testosteronun dihidrotestosterona dönümesini engelleyerek serum ve saçlı derideki dihidrotestosteron düzeyini azaltır. Fakat kandaki testesteron (erkeklik hormunu) düzeyini etkilemez. Bu nedenle yan etkileri minimaldir. Yüz kişinin bir veya ikisinde cinsel isteksizlik ve impotansa neden olabilir. İlaç özellikle bu tip dökülmenin yeni başladığında, yani Tip 1,2,3 denen dökülmelerde oldukça etkilidir. Dökülme çok ileri düzeyde ise(Tip 4,5,6,7) ilaç etkisi azalır. Bu ilaç dünyada yaygn olarak kullanılmaktadır. Etkili olabilmesi için devamlı kullanmak gerekmektedir. İlaç kesildikten sonra dökülme geri dönmektedir. Bu ilacın kullanmını hastalarımıza rahatlıkla tavsiye etmekteyiz.önermekteyiz.

Ayrca kullanılabilecek bir tedavi alternatifi de minoksidil içeren losyonların saçlı deriye günde 2 kez en az 6 ay uygulanmasıdır. Minoksidil aslında bir ıipertansiyon ilacıdır . Hipertansiyon için minoksidil içeren haplar kullanan hastalarda kılların çıktığı gözlenmiştir ve böylece erkek tipi kelliğin tedavisinde kullanılmaya baslanmıştırr. Saçları nasıl çıkarttığı kesin olarak bilinmemekle birlikte lokal olarak kan akmını arttırarak etkili olduğu bilinmektedir. İlacın sistemik bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle güvenlidir. Fakat günde iki kez uygulamak biraz zor olabilir. Daha ayrıntılı bilgi almak için bir dermatoloji uzmanına bavurunuz.

Bu soru ile ilgili yazılar:

Erkek tipi saç dökülmesi

Share