Sorular – Perioral dermatit

Soru: 33 yaşındayım perioral dermatitim var. Önce .. ve … jel kullandım. Sonra …. jel ve ….. dönüşümlü kullandım. Her tedavi 2 ay sürdü. Ama tam kurtulamadım hala kızarıklıklar var. Bu tedaviler doktor kontrolünde olmasında rağmen bir sonuç alınamadı. Diş macunu ve tüm temizlik maddelerinden korunmama rağmen hala geçmedi. Kozmetik ve nemlendirici de kullanmıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap: Perioral dermatitin tedavisinde şunlar yapılmalıdır. Yüze sürülen kortizonlu kremler, kozmetik kremler ve güneşten koruyucular kullanılmamalıdır. Özellikle floridli antitartar özelliği bulunan veya tarçın aromalı diş macunları kullanılmamalıdır. Yüz döküntü olduğu zamanlarda sadece su ile yıkanmalı. Döküntü geçtiğinde ise cilt sabun içermeyen sıvı veya katı cilt temizleyicileri ve su ile temizlenmelidir. Ağızdan alınan antibiyotikleri doktorunuzun önerdiği şekilde 6-12 hafta kullanılmalıdır. Genellikle tetrasiklin ve türevleri önerilir. Lokal olarak sürülen krem ve losyonlar daha az etkilidir. Kan dolaşımını arttıracak gıdalar (alkol sıcak gıdalar baharatlı gıdalar) yenilmemelidir. Perioral dermatit antibiyotik kesildiğinde veya daha sonraki günlerde yeniden tekrar edebilir. O zaman aynı tedavileri yeniden tekrar etmek gerekir. Bütün bu yapılanlara rağmen hastalık iyileşmezse ve hastalık tanısında şüphe var ise alerjik temas dermatitten ayırmak için allerjik yama testi yapılabilir. Bu test ile deriye temas edip allerjik reaksiyona neden olabilecek maddeler saptanır. Tüm bunlara rağmen size en doğru tavsiyeleri kontrolü altında bulunduğunuz hekiminiz verecektir.

Soru: Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Sabun içermeyen sıvı temizleyici diyorsunuz isim veya marka olarak ne önerirsiniz? Ben Antakya’dayım ve Antakya küçük bir yer olduğu için gittiğim tüm dermatologlardan bir sonuç alamadım. Onun için sizin bilgilerinize başvurmak istedim. Bizim burda defne ve zeytin yağı karışımından yapılan bir sabun vardır ve içinde de bir tür asit mevcuttur. Onu kullanabilirmiyim? Yaşım gereği de (33) yüzüme bakım yapmak istiyorum. Ama bu kızarıklıklarım yüzünden bir şeyler kullanmaya korkuyorum. Baharatlardan, güneşten, kremlerden uzak duruyorum. Ama hala tamamıyle iyileşemedim kızarıklıklar hala var ve hafif pürüzlü. Zamanınızı alıyorum. Ama beni ciddi şekilde rahatsız ettikleri için kurtulmak istiyorum. Eğer bana ilaç veya temizleyici ismi verirseniz çok sevinirim. Hangi ilde görev yaptığınızı yazarsanız; eğer şansım olursa, gelip size de muayene olmak isterim.

Cevap: Temizleyici olarak Sebamed veya Eubos likit sabun Neutrogena’nın hassas ciltler için temizleyisi, La Roche Posay’in Toleriane Dermo-temizleyicisini kullanabilirsiniz. Antakya’nın sabunları alkali özellikte olduğunda derinin koruyucu olan asit yapısını bozar. Bu nedenle perioral dermatitte kullanılması uygun olamayabilir. Sizi muayene etmeden bir ilaç tedavisi önermem tıbbi açıdan mükün değildir. Bu nedenle Antakya’daki doktorunuz tedavi önerilerine uyunuz.

Soru: Tıp fakültesinde muayene sonucu …. adlı bir merhem verildi. Şikayetim ise çene ve göz kısmımda kızarık(daha çok çene kısmı) ve fısır fısır. Bu merhem ne derece etkili? ve de bu rahatsızlığın kaynağı ne? Neden oluşuyor? Ne yapmam lazım? Sağ olsun doktorlarımıza bu sorularımı sorma fırsat bile bulamıyoruz. Bazı doktorlarda allerjik deyip geçiyor. Son olarak ta aklıma takılan şey, erkek arkadaşımın öpmesi sonucu oluşan bir şey olabilir mi? Bana yardımcı olabilirseniz bir dost ve doktor ağzıyla çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Cevap: Hastalığınızın lokalizasyonu ve verilen tedavi nedeniyle hastalığınızınolabileceğini düşünmekteyim. Fakat tabi ki sizi muayene etmeden doğru bir şey söylemek doğru olmaz.

Soru: Merhabalar. 8 ay önce yaz tatilinde yüzümde beyaz lekeler oluştu doktorlar pityriasis alba olabileceğini söyledi fakat hala geçmedi. Ectopix kullanıyorum şuan ama beyazlar daha da belirginleşti. Sizce ilacı bırakmalı mıyım veya bu beyazlar hep böyle mi kalacak acaba

Cevap: Pitriasis albanın gerilemesi bazen uzun sürebilir. Size verilen kortizonlu kremi 10 günden fazla kullandıysanız artık kullanmayın. Bölgeyi sabah akşam muhakkak nemlendirin ve spf 50+ güneş korucu kremi  hergün kullanın ve 3-4 saatte bir yenileyin. Tonik kullanmayın. Cildinizi tahriş etmeyen hafif bir temizleyici ile temizleyin. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın.  Bu önlemlere bir kaç içinde gerileme olmazsa dermatoloji uzmanına başvurun.

Bu soru ile ilişkili yazılar:
Alerjik temas dermatiti
Perioral dermatit

Share