Perioral Dermatit

Perioral Dermatit

Perioral dermatit nedir?

Hastalık daha çok genç kadınlarda görülen bir hastalıktır. Nadiren çocuklar ve erkekler de etkilenebilir. Perioral ağız etrafını, dermatit ise derideki döküntüyü ve tahrişini tarif etmek için kullanılmaktadır. Kırmızı döküntüye ek olarak kırmızı kabarcıklar, sivilce benzeri oluşumlar ve soyulma görülebilir. Bazen sivilce benzeri bulgular daha ön plandadır ve hastalık akne (sivilce) zannedilebilir. En çok etkilenen alan burun kenarlarından aşağı inen çizgi arasında kalan dudak üstü ve çenedir. Dudakla hastalıklı alan arasında sağlıklı bir deri kalır. Nadiren burun, gözler ve yanaklar etkilenebilir. Bazen hafif kaşıntı ve yanma bulunabilir.

Hastalık ne kadar sürer?

Hastalık tedavi edilmezse aylarca, yıllarca sürer. Hatta tedavi edilse bile hastalık tekrar edebilir, fakat başarılı bir tedaviden sonra genellikle tekrarlama görülmez.

Perioral dermatitin nedeni nedir?

Hastalığın kesin nedeni belli değildir. Fakat bazı dermatologlara göre bu hastalık rozasea veya güneşle çoğalan seboreik dermatitin bir formudur.Yüze uygulanan kuvvetli kortizonlu kremler hastalığa neden olabilirler. Hatalık tedavisinde kortizonlu kremler başta iyi gelir, fakat kesildiklerinde hemen sonra tekrar ederler. Bazı nemlendiriciler, makyaj malzemeleri ve diş ürünleri kısmi olarak hastalığı etkileyebilir.

Hastalıktan korunulabilir mi?

Hastalıktan korunmanın garantili bir yolu yoktur. Fakat kuvvetli kortizonlu kremlerin yüze uygulanmasından kaçınılmalıdır. Doktorunuzun önerdiği güneşten koruyucu, kozmetik ve nemlendiricileri kullanın. Floridli antitartar özelliği bulunan ve tarçın aromalı diş macunu kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Tanı koymak için laboratuar testlerine gerek var mıdır?

Çoğu zaman testlere gerek yoktur. Dermatoloji Uzmanı muayene ederek tanıyı koyar. Bazen biyopsi gerekebilir.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Ağızdan tetrasiklin içeren hapların verilmesi en yaygın tedavi seçeneğidir. Tekrarlardan korunmak için tedavi bir kaç ay sürmelidir. Hafif olgularda ve hamile bayanlarda antibiyotikli kremler kullanılabilir. Doktorunuz antibiyotikler etkili olana kadar kısa süreli kortizon tedavisi de verebilir.

” Perioral Dermatit “ilgili diğer konular:

Akne (Sivilce)
Rozasea

” Perioral Dermatit ” ilgili kaynaklar:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/perioral-dermatitis
https://dermnetnz.org/topics/periorificial-dermatitis/
https://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-perioral-dermatit-tani-ve-tedavide-guncel-yaklasim-74315.html

“Perioral Dermatit “ ile ilgili sorular ve cevapları için tıklayınız.

Share

Bir yanıt yazın