Sorular – Saçkıran

Soru: Bıyığımda yuvarlak daire şeklinde dökülmeler oldu. Tansiyon ve seker için …… ve ……. kullanıyorum. Döküntüyü önlemek için ne kullanmalıyım?

Cevap: Bıyık bölgesindeki kıllarda mı dökülme oldu, yoksa bıyık bölgesindeki deride mi döküntü var? Bunu bana yazarsız sizi bilgilendirebilirim.

Soru: Daha önce yüzümün bıyık bölgesinde kaşıntı ve küçük bir alanda beyazlama olmuştu. Doktorum egzama demişti ve bana advantan diye bir ilaç vermişti. Kullandıktan sonra kaşıntım geçti. Ama o bölgedeki beyazlık duruyor. 2 ay sonra aynı zamanda yüzümün bıyık ve çene bölgesinde kaşıntıyla o bölgelerde sakal çıkmamaya başladı. Bu hastalık egzamanın tekrarlamasıyla oluşan bir süreç mi yoksa yeni bir hastalık mıdır? Ne yapmam gerektiği ve bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar

Cevap: Şu anda görülen kıl dökülmesinin egzama ile ilişkişi yoktur. Bu durum bizim alopesi areata dediğimiz, halk arasında da saçkıran olarak bilinen bir hastalıktır. Bu tip saç dökülmesinde saçlar birden bire dökülür. Dökülen alan tamamıyla saçtan yoksundur. Dökülen alan para şeklinde veya daha büyüktür. Nadiren tüm saçlarda ve vücut kıllarında dökülme olabilir. Bu hastalık çocukları ve erişkinleri etkileyebilir. Bu tip dökülmenin nedeni bilinmemektedir. Saç kaybı dışında hastalarda başka bir sağlık problemi yoktur. Olguların bir çoğunda saçlar kendiliğinden çıkar. Bu hastalık Dermatoloji uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Tedavide lokal kullanılan veya ağızdan alınan ilaçlar kullanılabilir.

Soru: Saç kıran tedavisi için neler yapılabilir? Ne kadar sürede sonuç alınır? Tedavi olmaksızın ne kadar sürede saç çıkmazsa ümitsiz vaka olunur? Teşekkürler

Cevap: Ne yazık ki hastalıkta kesin çözüm sağlayabilecek tedavi yoktur. Hastalık yavaş bir şekilde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir, daha sonra orijinal renklerine dönerler.

Saçsız alana kortizon enjekte edilmesi saçların çıkışını hızlandırabilir. Bu tedavi intralezyoner kortizon enjeksiyonu olarak bilinir. Saçlardaki yeniden büyüme sadece enjeksiyon yapılan yerde görülür. Bu tedavi yeni alanlarda saç dökülmesini engellemez. Bununla beraber saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak yapılan enjeksiyonlar saçların çıkmasına yardımcı olur.

Hastalığın tedavisinde bir çok farklı alternetif yöntem kullanılır. Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır. Bu amaçla kortizonlu ilaçlar veya minoksidil ve tahriş edici bir ajan olan ditranol kullanılabilir.

İmmunoterapi denen tedavide düşük bir konsantrasyonda allerjik reaksiyon oluşturabilecek bir madde dökülen alan uygulanır ve bir allerjik kontakt dermatit oluşması sağlanır. Bu amaçla sıklıkla diphenylcyclopropenone (diphencyprone) kullanılır. Ne yazık ki bu tedavi tahriş edici ve rahatsızlık vericidir,sıklıkla lenf bezlerinde büyümeye neden olur.

Yaygın saç kaybı durumunda güvenilir bir tedavi yöntemi yoktur. Kortizon içeren haplar, PUVA dediğimiz bir ışık tedavisi uygulanabilir. Fakat bu tedavilerin bir takım yan etkileri vardır.

Tedavi edilmeden bir hastalığın ümitsiz olduğunu söylemek doğru olmaz. Öncelikle uygulanması gereken tedavi yöntemleri uygulanmalı, sonra karar verilmelidir.

Soru: Saç kıran tedavisi için yardım almam mümkün mü? Sakallarım bayağı döküldü.

Cevap: Alopesi areata halk dilinde bilinen adıyla saçkıran denen hastalıkta saçlarda aniden dökülme sonrasında yuvarlak saçsız alanlar oluşur. Hastalık genelikle saçlı deride görülebilmesine rağmen bazen kaşlar kirpikler ve de vücut kıllarıda dökülebilir.

Saçlarda dökülme olan alanlara kortizon injeksiyonu yapılması ile saçların çıkışı hızlandırılabilir. Fakat yapılan bu tedavi ancak saçların döküldüğü alanda etkili olur diğer alanlarda saçların dökülmesini engellemez. Ayrıca kortizon minokdisil ve ditranol içeren kremler sürülerek uygulanabilir.

Eğer dökülme çok yoğunda koartizonlu haplar veya PUVA tedavisi dediğimiz fototerapi yöntemi uygulanabilir.

Soru: Eşimin kirpiklerinde (gözlerinin alt kısmında) çok fazla dökülme oldu. Şu anda yok denecek kadar az kirpik var. Olanlar da cansız zayıf. Bir de ayaklarında dizlerinden aşağı kısımda tüyler tamamen döküldü ve o kısımlarda deri oldukça kurudu. Pullanmalar var. Bunların nedeni ne olabilir? Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

Cevap: Eşinizdeki bu rahatsızlık alopesia areata (saçkıran) olabilir. Saçkıran genellikle saçlarda dökülme şeklinde görülürse de bazen kaşlar kirpikler ve vücut kıllarında da dökülme olabilir. Eşinizin bacaklarındaki kuruma ve pullanma atopik egzamaya bağlı olabilir. Atopik egzama ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu linkden ulaşabilirsiniz Ama bu rahatsızlığınız için bir Dermatoloji Uzmanına muayene olmanız en iyisi olacaktır.

Bu soru ile ilişkili yazılar:
Saçkıran (Alopesi areata) 
Saç dökülmesi

Share