Pitriasis alba nedir?

Pitriasis alba nedir?

Pitriasis alba özellikle çocukları etkileyen, coğunlukla yanaklarda deriden açık renkte lekeler şeklinde görülen bir cilt hastalığıdır. Hastalık egzamanın hafif bir formu olarakda değerlendirilebilir.

Pitriasis alba neden oluşur?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sıcak, nem, yoğun koku içeren kozmetik ürünler, stres, aşırı banyo, ultraviyole ışını gibi nedenler hastalığı tetiklenebilir. Hastalık kuru cilt ve atopik egzema ile birlikte görülebilir. Genellikle güneşe maruz kaldıktan sonra derinin bronzlaşması ile daha belirgin hale gelir. Malassezia  denen bir küf mantarının da hastalık nedeni olabileceği düşünülmektedir.

Pitriasis alba kimlerde görülür?

Hastalık genellikle okul çağındaki çocuklarda görülür. Erkek ve kadınlarda görülme sıklığı aynıdır. Bu rahatsızlık erişkin yaşa gelindiğinde geriler.

Hastalık nasıl belirtiler gösterir?

Hastalık yüzde özellikle yanak ve çenede, daha az oranda omuz ve kollarda görülür. Gövde ve bacaklarda hemen hemen hiç görülmez. Hastalık bu bölgelerde önce üzeri hafif pürtüklü pembe lekeler şeklinde başlar. Sonra bu alanların rengi deri renginden daha açık renk alır, üzerlerinde kepeklenme şeklinde kuruluk vgelişir. Kepek ve kuruma geçer, deriden açık bir leke kalır ve sonrasında bu leke de genellikle kendiliğinden geriler. Beyaz alanların çevresi keskin sınırlı değildir ve yuvarlak veya oval şekilde olabilir. Hastalık genellikle rahatsızlık vermez, nadiren kaşıntılı olabilir. Hastalık bir kaç ay veya yıl kalabilir, ama kendiliğinden iyileşir.

Hastalığa nasıl teşhis konulur?

Hastalığa genellikle doktor muayenesi ile tanı konulur. Ama bazı olgularda mantar hastalığı (Tinea versikolor) olabilir mi diye mikroskopta mantar incelemesi yapılabilir. Deride renk açılması yapılan diğer bazı hastalıklardan ( Tinea versikolor, vitiligo) ayırmak için wood ışığı ile karanlık odada muayene yapılır. Pitriasis alba lekeleri wood ışığı ile muayenede renk değiştirmez. Çok nadir olarak hastalığa tanı konulamazsa deriden biyopsi almak gerekebilir.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Hastaların cildi uygun nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Tahriş edici, kokulu sabunlar yerine hafif temizleyci ürünler kullanılmalı, tahriş edici giysiler giyilmemelidir. Hastalığın yazın belirginleştiğinden, güneş koruyucu kullanılmalıdır. Hastalığı tedavi etmek için deriye kortizonlu ve ya kortizon dışı ilaçlar uygulanabilir.

“Pitriasis alba” ile lgili diğer konular:

Atopik egzama
Cilt kuruluğu
Egzama
Tinea versikolor
Vitiligo

“Pitriasis alba” ile ilgili kaynaklar:

https://emedicine.medscape.com/article/910770-overview
https://www.skinsight.com/skin-conditions/child/pityriasis-alba
https://www.dermcoll.edu.au/atoz/pityriasis-alba/
https://dermnetnz.org/topics/pityriasis-alba/
https://www.verywellhealth.com/pityriasis-alba-1068759

“Pitriasis alba” ile ilgili sorular ve cevapları için tıklayınız.

Share

Bir yanıt yazın