Sorular – Güneş alerjisi

Soru: Sorumu yanıtlarsanız sevinirim. Benim eşim güneş ışığına 15 dakikadan fazla maruz kaldığında yüzünde ve ellerinde kızarıklık oluyor ve kaşınıyor. Fakat 24 saat gectikten sonra normale dönüyor acaba sebebi ne olabilir? Bize yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim. Başarılar

Cevap: Eşinizde büyük olasılıkla güneş alerjisi mevcuttur. Güneş allerjisinin tedavisi yoktur. Bu nedenle güneşten kaçınmalı, eğer kaçınılamıyorsa yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Eğer şikayetler çok şiddetli ise bahar aylarında cilt fototerapi denilen bir yöntem ile güneşe duyarsız hale getirilebilir.

Soru: Yazın cildimde kaşıntı kabartı oluyor, ne yapmak gerekiyor? Ayrıca vücüdumda çok ben var?

Cevap: Cildinizde yazın olan kızarıklık ve kabarıklıklar güneş allerjisine bağlı olabilir. Güneş allerjisi genellikle bahar aylarında başlayıp yazın ortalarından sonra gerileyen bir hastalıktır. Bu durumdan korunmak için güneşten kaçınmanız ve faktörü yüksek(15den fazla) olan güneşten koruyucuları kullanmanız ve bu uygulamayı 2 saat ara ile tekrar etmeniz gerekir. Tabi ki bu kızarıklıklar başka cilta hastalıklarına da ait de olabilir. Bu nedenle bir cilt muayenesi olmanız doğru olacaktır. Benleriniz açısından ise en önemli şey benlerinizin kanser riski taşıyabilmesidir. Bu nedenle benlerin de güneşten korunması gerekir. Eğer tedavi edilmeleri isteniyorsa tedavinin muhakkak cerrahi olarak yapılması ve alınan parçanın patolojik incelemesi yapılması gerekmektedir.

Kanser riski taşımaları nedeniyle benlerinize dermoskop denilen bir alet ile bakılması doğru olur.

Bu soru ile ilişkili yazılar:

Dermoskop
Güneş alerjisi
Güneş koruyucu

Share