İstenmeyen kıllar için çözümler nelerdir?

İstenmeyen kıllar için çözümler nelerdir?

Bir çok kadın ve erkek kozmetik, sosyal, kültürel veya tıbbi amaçlarla istenmeyen kıllar için çözüm aramaktadır. Tıbbi olarak kılların tedavisi gereken durumlar hirsutizm ve hipertrikozdur. Hirsutism kadınlarda erkeklik hormonu olan androjenlerin etkili olduğu yüz, göğüs, sırt, karın bölgelerde kılların aşırı artışıdır. Hipertrikoz ise doğumsal olarak veya ilaçlarla androjenlere bağımlı olmayan alanlarda kılların artmasıdır.

Diğer epilasyonun gerektiği durumlar ise:

Psödofolikülit (yalancı kıl kökü iltihabı: kıl dönmesi)
Bir yerden başka bir yere kıllı derinin cerrahi olarak konulması sonrasında buradaki istenmeyen kılların ortadan kaldırılması için
Erkeklerde cinsiyet değiştirme ameliyatları sonrası

Kılı yok eden yöntemler nelerdir?
1. Kılların geçici olarak ortadan kaldırılması

Tıraşlama
Epilasyon
Depilasyon
Renk açma: Kılı ortadan kaldıran bir yöntem olamamakla beraber bir çok kadın bu yöntemi ucuz bir alternatif olarak kullanmaktadır. Genellikle dudak üstü, sakal bölgesi ve kollara uygulanır. Genellikle aktif ajan olarak hidrojen peroksit ve sülfat gibi aktive edici ajanlar içerirler.Bu ajanlar saçı yumuşatır rengini açar ve oksişde eder. Kullanımları kolaydır. Allerjik rekasiyon yapıp yapmadığını anlamak için önce küçük bir alanda test yapılmalıdır.

Yan etkileri tahriş, geçici renk değişiklikleri, kaşıntıdır. Ayrıca bronz ve doğal esmer kişilerde açık renk kıllar çok belirgin doğal olmayan bir görüntü oluşturabilirler.

2. Kılların geçici olarak azaltılması

Eflornitin
Fotoepilasyon (IPL ile epilasyon)
Lazer epilasyon

3. istenmeyen kıllar için kalıcı yöntemler

Elektrolisis (iğneli epilasyon)

Kılın yok edilmesi için, her hastada iyi sonuç veren mükemmel bir yöntem yoktur. Aşırı kıllanmaya sebep olan hastalıklara, kılın kalınlığı , tedavi edilecek bölge gibi faktörlere göre değişir. Ayrıca hastanında kalıcı veya gecici yöntem istemesine göre tedavi alternatifler değişir. Bütün bu olasılıklara göre tedavi seçeneğine karar verilir.

Share

Bir yanıt yazın