Lazer epilasyon hakkında bilinmeyenler

Lazer epilasyon hakkında bilinmeyenler

Lazer epilasyonun başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Öncelikle kişisel faktörler lazer epilasyonun başarısını oldukça etkilemektedir. Örneğin bayanlarda epilasyon başarısı erkeklere göre daha yüksektir. Vücut bölgelerine göre de lazer epilasyon sonuçları değişebilmektedir. Kadınlarda kol altı, genital bölge ve alt bacaklarda başarı oranı % 95 gibidir. Erkeklerde ise sırt ve ense bölgelerine göre, boyun, sakal üstü ve göğüs bölgesinde başarı daha yüksektir. Lazer epilasyonbaşarısını etkileyen diğer bir faktör cilt ve kıl rengi, kılın kalınlığıdır. Beyaz tenli kişilerde deri lazer ışığını emmeden yansıttığı için lazerin deriyi yakma riski olmadığından, rahatlıkla yüksek lazer dozları uygulanabilmektedir ve bu da lazer başarısını arttırmaktadır. Tam tersine esmer olanlarda da, yan etki riskini ve ağrıyı azaltmak için enerji düzeylerini azaltmak gerekmektedir. Ayrıca kıl rengi ve kalınlığı da önemli bir faktördür. Kıllar kalın ve siyahsa başarı daha iyi iken; ince ve sarı tüylerde (yani ayva tüylerinde) oldukça düşüktür.

Lazer epilasyon yapıldıktan sonra kıllar kalıcı olarak mı kaybolmaktadır?

Aslında bu konuda da yeterli sayıda kişinin yıllarca takip edildiği bilimsel çalışmalar ne yazık ki fazlaca yok. Ama olan beklenti kılların uzun süre çıkmadığı yönünde. Benim tecrübelerime göre ise yüz kılları için başarı oranı daha düşük ve yıllar sonra kılların yeniden ortaya çıkması mümkün olabiliyor. Genellikle bu durumda kıllar eski yoğunluğu ve kalınlığında olmuyorlar. Ama Lazer epilasyonun % 100 etkili olduğu söylenemez. Genellikle olguların % 70-80 inde daha önce de belirttiğim gibi özellikle bayanlarda koltuk altı, alt bacak ve cinsel bölge kıllarında başarı daha yüksektir.

Son zamanlarda Lazer epilasyon hakkında şaşırtıcı bir durum da lazer epilasyon ile kıllarda artış görülebilmesi. Böyle bir durum var mı ve varsa da sebepleri neler olabilir? 

Nadir de olsa Lazer epilasyon yaptığımız hastaların bazılarında indüksiyon dediğimiz bir olayla karşılaşabiliyoruz. Yapılan Lazer epilasyon seansları arasında veya Lazer epilasyon bittikten sonra Lazer epilasyon yapılan bölgelerde veya bu bölgelere yakın olan alanlarda tüy ve kıllarda kalınlaşma, artma, uzama gibi bir yan etki görülebiliyor. Bu durum bilimsel olarak Birkaç yıl önce fark edildi. Fakat halen bu yan etkinin neden olduğu bilinmemektedir. Bu yan etkinin olup olmadığı dermatoloji uzmanı tarafından her seans öncesinde kontrol edilmelidir. Genellikle bu artışın ince ayva tüylerine lazer uygulaması yapıldığında geliştiği, bilinmeyen bir nedenle ayva tüylerinin arttığı ve kalınlaştığı düşünülmektedir. Bu artış genellike yüzde, üst kol ve omuzda, bayanlarda kalçalarda olabilmektedir. Yüz ve kollardaki cm2 başına düşen kıl sayısının saçtan bile yoğun olmasının buna neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle yüz, kol ve üst bacak bölgesine lazer seansları yapılmadan evvel fotoğrafların çekilmesi ve gerekirse her seans öncesi tekrar edilip kıyaslanma yapılması doğrudur. Lazer epilasyonu yapan doktor eğer bu artış riskinin sizde de olacağını düşünürse zaten fotoğraflarınızı çekecektir. Ayrıca Lazer epilasyon işleminiz dermatoloji uzmanı gözetiminde yapılırsa zaten uygun olmayan ince tüyler, sarı ve beyaz kıllarınıza lazer uygulaması yapılmayacaktır.

Lazer epilasyon işlemi ağrılı mıdır ve yan etkisi var mıdır? Bu yan etkilerin gelişmemesi için ne yapılmalıdır?

Lazer epilasyon tamamı ile ağrısız bir işlem değildir. Hastaların % 80’i bu ağrıyı rahatsız edici bulmamaktadır. Lazerin ağrısı bölgelere göre de değişebilmektedir. Örneğin genital böge ve yüz daha hassastır ve ağrı eşiği düşük kişilerde bu bölgelerde ağrı rahatsız edici olabilir. Bu gibi nadir durumlarda dermatoloji uzmanı size bir bir takım lokal anestezi sağlayan kremler uygulayarak işlemin daha kolay olmasını sağlayabilir. Ayrıca lazer epilasyon işleminde kullanan soğutucu sistem de oldukça önemlidir. Günümüzde en uygun soğutucu sistem soğuk hava üflemeli sistemlerdir. Artık kontak soğutmalı lazer sitemleri bile ek olarak hava soğutma sistemlerini kullanmak durumunda kalmıştır. Çünkü kontak soğutma sistemleri yeterince ağrı hissini azaltmamaktadır.

Lazer epilasyonun yan etkilerine gelince uygulama yapılan ciltte yüzeysel kabuklanma bazen oluşabilen geçici bir problemdir. Çoğunlukla bu kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Nadir vakalarda deride renk değişikliği dediğimiz açılma ya da koyulaşma gözlenebilir. Neredeyse tüm vakalarda deri 6-12 ay içinde normale döner. Skar dokusu denilen deride kalınlaşma çok nadir görülen bir yan etkidir ve kalıcı olabilir.

Son olarak sağlıklı bir lazer epilasyon nasıl bir ortamda ve hangi kişiler tarafından yapılabilir?

Öncelikle Lazer epilasyon işlemi Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kanunlar çerçevesinde hastane ve güzellik merkezlerinde yapılabilir. Güzellik salonları ve kuaförlerde Lazer epilasyon yapılması kanunlarımıza göre yasaktır. Hatta yakında yapılacak bir yasa düzenlenmesi ile, güzellik merkezleri tıp merkezi statüsünde sayılarak, ayaktan teşhis ve tedavi kurumlarının yönetmeliği uygulanmaya başlayacaktır. Bu da Lazer epilasyon işlemi gibi tüm kozmetik işlemlerin dermatoloji uzmanı ve plastik cerrahi uzmanı gözetiminde yapılmasını sağlayacaktır. Eğer uygulama uzman doktorların gözetiminde yapılır, doğru lazer tipi ve dozu seçilirse; herhangi bir yan etki görülmez ve eplasyonun başarısı artar.

Lazer epilasyon hakkında bilinmeyenler” ile ilgili diğer konular:

Aşırı kıllanma ve tedavisi
Epilasyon
Fotoepilasyon (IPL ile epilasyon)
İğneli epilasyon
Kılı yok eden yöntemler
Lazer tedavisi
Tüyleri azaltan ve incelten kremler

Share

Bir yanıt yazın