Yaşlılarda saç ve tırnak sorunları

Yaşlılarda saç ve tırnak sorunları

Yaşlanma ile birlikte saçlarda hangi değişiklikler olur? 


Saç renginde değişiklik 
Saçta kalınlık değişiklikleri

Saç renginde değişiklik: Saçtaki renk değişikliği yaşlanmanın en net bulgularından biridir. Saçın rengi kıl kökünde üretilen melanin denen pigment (boya maddesi ) tarafından oluşturulur. Yaşlandıkça kıl köklerinde daha az melanin üretilir.

Saçların beyazlamaya başlaması ne zaman olur?

 Saçların beyazlaşmaya başlama yaşı kişiden kişiye değişmekle birlikte, sıklıkla 30 lu yaşlarda başlar. Beyazlaşma genellikle şakaklarda başlayıp, sonra diğer alanlara yayılır. Önce saç rengi açılır, sonradan da tamamiyle beyazlama olur.

Kırklı yaşlara gelindiğinde insanların % 40’ının saçları grileşmiştir. Vücut ve yüz kıllarında beyazlaşma ise daha geç olur. Koltuk altı, genital bölge ve göğüs kıllarında grileşme daha az olur veya hiç olmaz.

Saçların ve kılların beyazlaşması genetik olarak kodlanmıştır. Beyaz ırkta bu durum daha erken, asyalılar da ise daha geç olur. Vitamin ve benzeri ürünler saçın beyazlaşmasını engellemez ve durdurmazlar.

Saçta kalınlık değişiklikleri: 
Saç derideki kıl açıklıklarından dışarı doğru uzanan proteinden oluşmuş banttır. Normal bir saç telinin ömrü 2-6 yıldır. Bu süre dolduğunda saç dökülür ve yerine yeni bir saç teli gelir.

Cildimizde ki kıl sayısının ne kadar olacağını genetik yapımız belir. Bununla birlikte yaşlanan her kişide saç kaybı farkedilir. Ayrıca yaşlandıkça saçın uzaması da yavaşlar. Saç içindeki kollajen bantları küçülür, (rengi açılır) böylece kalın saç teli olan insanların bile saçları incelir.

Kellik problemi ne zaman oluşur? 

Bazı kıl kökleri yeni kıl üretimini durdururlar. Hem kadınlar, hem de erkeklerin yaşlandıkça saçları azalır. Erkeklerin % 25 ‘i otuzlu yaşlarda kellik belirtileri göstermeye başlarlar ve 60 yaşlarında erkeklerin 2/3 sinde kellik az veya çok olarak vardır.

Kellik neden oluşur? 

Erkeklerde kellik problemine testeron hormonu neden olur. (Erkek tipi dökülme) Genelikle dökülme alın çizgisinden başlar.

Kadınlarda kellik görülür mü? 

Kadınlarda yaşlandıkça kadın tipi kelleşme görülür. Saçlı derideki saç yoğunluğu tüm alanlarda yaygındır ve saç derisi kolaylıkla görülür.

Vücut ve yüz tüyleri de kaybolur. Kıllar sayı olarak azalsa da daha kalın ve belirgin hale gelirler (özellikle çene ve dudakların etrafında).

Erkeklerde kaş, kulak ve burundaki kıllar uzar ve kalınlaşabilir.

Tırnaklarda yaşlanma ile hangi değişiklikler görülür?

Tırnaklar daha yavaş uzamaya başlar, donuklaşır ve kolay kırılabilir hale gelirler. Renkleri ise saydamlıktan sarı ve opak bir görünüme değişir.

Tırnaklar, özellikle ayak tırnakları sertleşir ve kalınlaşır ve tırnak batması görülebilir. Tırnak uçları genellikle kolay kırılır.

Bazı kişilerde yaşlanma ile tırnaklarda boyuna uzanan girinti ve çıkıntılar oluşabilir. Bunlar yaşlanmanın doğal belirtileridir. Bununla beraber mantar infeksiyonu , beslenme ve diğer problemlere bağlı bazı değişiklikler de görülebilir.

Tırnaklarda eğer çukurcuklar, sırtlanmalar, çizgiler, şekil değişiklikleri var ise muhakkak bir dermatoloji uzmanına başvurunuz.

“Yaşlılarda saç ve tırnak sorunları” ile ilgili kaynaklar:

Erkek tipi saç dökülmesi
Tırnak hastalıkları
Saç dökülmesi

“Yaşlılarda saç ve tırnak sorunları” ile ilgili diğer konular:

https://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-sac-ve-tirnak-yaslanmasi-56057.html

Share

Bir yanıt yazın