Saç ekimi

Saç ekimi

Saç ekimi dökülmüş veya seyrelmiş saçların tedavisi için kullanılan tek ve kesin tedavi yöntemidir. Doğru ellerde yüzde yüze yakın sonuç alındığından çok yüz güldürücü bir işlemdir. Saç dökülme nedeniyle olduğundan daha yaşlı görünme sorununu çözer ve dolayısıyla kişinin kendisiyle olan barışıklık düzeyini artırır. Tedavinin kalıcı olması en önemli noktalardan biridir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Genellikle iki yöntemle saç ekimi yapılmaktadır. Her iki teknik de canlı saç kökü naklini sağlar. Aralarındaki fark saçın alınma şeklidir. Birinci teknikte iki kulak arasında saç alınan yerde çizgi şeklinde bir iz kalırken, diğer teknik olan FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu) yönteminde arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmamaktadır. Her iki yöntemde de doğru ellerde ekim yapılan alanda herhangi bir iz meydana gelmemektedir.

İlk yöntem olan klasik yöntem nasıl uygulanır?

Birincisi, klasik saç ekimi tedavisidir bu yöntemde ensenin biraz üzerinden iki kulak arasından yaklaşık 10×3 cm ebatlı saçlı deri alınır. Bu alınan parça 2-3 kıl kökünü içerecek şekilde minik parçalara (mikrogreft) ayrılır. Mikrogreftler kel olan alanlara tek tek ekilir. Arkadan saç alındıktan sonra bu kısım dikilir ve bu kısımda sadece çizgi şeklinde yaklaşık 8-9 cm’lik bir iz kalır.

Bu yöntemle ne kadar saç ekilebilir?

Bu yöntemde tek seansta 5000-6000 civarında saç teli (1400-1700 mikrogreft) ekilmektedir. Bu rakam bir seans için çok iyidir ve tek seferde açıklık çok geniş değilse tamamen kapanır. Tek seansta ortalama 5000-6000 saç telinden fazla ekmek mümkün değildir. Arkadan alınabilecek dokunun bir limiti vardır. Bu rakamın üzerine söylenecek rakamlar doğru olmayacaktır.

Bu yöntemle kaç seans uygulama yapılabilir?

Bu klasik yöntemde 6 ay ara ile 2 en fazla da 3 seans ekim yapılabilmektedir.

Ameliyat ne kadar sürer?

Operasyon 3-4 saat kadar sürmektedir.

FUE yöntemi nasıl bir yöntemdir?

FUE yönteminde ise saçlar yine aynı alandan alınır. Yani ensenin biraz üzerinden, iki kulak arasında kalan alandan alınır. Fakat burada saçın alınma şekli farklıdır; saçlar ucu 1mm çaplı olan punch aleti ile alınır. Alınan her 1mm çaplı doku içindeki saç sayısı bir iki veya üç civarında olabilir. Bu yöntemde bir günde 1000-1500 saç teli nakledilebilir. İşlem 3-4 gün arka arkaya uygulanabilir. 3-4 gün arka arkaya ekim yapıldığında 4000-5000 saç teli nakledilebilir. Seansların sayısı saç kökü nakli sayısına ve kişinin saçsız veya seyrek olan alanının ebatına bağlıdır. Bir seansta klasik yöntemde 5000-6000 saç teli nakledilebilirken, FUE yöntemiyle 3-4 gün ekim yapıldığında 4000-5000 saç teli nakledilebilir. Başka bir değişle 3-4 gün arka arkaya ekim yapıldığında, klasik yöntemle tek seansta yapılan saç teli sayısına yaklaşılmaktadır. FUE yönteminde saçlar tek tek alındığından günlük işlem süresi 7-8 saat almaktadır.

FUE yöntemi ne zaman tecih edilir?

FUE uzun zaman alan ve pahalı bir tekniktir. FUE yönteminin belirgin olan üstünlüğü arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmamasıdır. Saçını çok kısa kestirip kullanmak isteyen kişiler açısından bunun önemli olduğu dikkatimizi çekmektedir.

Saçlar seans sonrasında nasıl görünür?

Her iki yöntemde de ilk ekilen saçlar birinci ayın sonunda dökülüp, ekimden 2-3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar.

Uygulamadan uzun süre geçtikten sonra saçlar yeniden dökülebilir mi?

Ensenin biraz üzerindeki saçlar kalıcı olduğundan; bu bölge derisi mikrogreft için kullanıldığından dökülme ihtimali yoktur.

Çıkan saçların görünümü doğal olacak mıdır?

Saçlar kişinin kendisine ait olduğundan aynı renk ve karakterde çıkar. Ayrıca saç ekiminde sadece saç miktarı ve alınma biçimi değil ekilen saçların yönü, ön saç çizgisinin doğallığı en az ekilen saç miktarı kadar önemlidir. Bu ve benzeri detayların en iyi biçimde uygulanması ise işlemin Plastik Cerrah tarafından yapılması sayesinde olacaktır.

Bu işlem kimler tarafından uygulanmalıdır?

Saç ekimi tamamen Plastik (Estetik) Cerrahi kapsamında yer alan bir ameliyattır. Hangi tip saç ekimi olursa olsun işlemin, yasal olarak ameliyathanede ve Plastik Cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Sağlıklı ve güvenli olanı da budur. Herhangi bir hastalık bulaşmaması için işlemin steril ameliyathane koşullarında yapılması şarttır. Plastik Cerrah dışında kimsenin saç ekim yapması yasal olmadığı gibi, elde edilebilecek kötü sonuçların daha sonra telafisi ya çok zor olmakta ya da mümkün olmamaktadır. Saç ekimi yapılırken ne tür bir anestezi uygulanır? Her iki tip saç ekimi lokal anestezi altında yapılmaktadır.

“Saç ekimi” ile ilgi diğer konular:

Erkek tipi saç dökülmesi

Share

Bir yanıt yazın